Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

fot. Mirek Żak, pracownia fotograficzna MNK

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
08.05.2016
niedziela
12:00
wstęp wolny
Zapraszamy na niedzielne oprowadzanie po ekspozycji w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Wstęp wolny, nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

Pawilon Józefa Czapskiego, usytuowany w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego poświęcony został wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce - wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi.

Najważniejszą częścią Pawilonu jest stała ekspozycja opowiadająca o jego życiu i twórczości Józefa Czapskiego, której autorką jest Krystyna Zachwatowicz. Prześledzić można na niej, poza biografią artysty, także historię Polski i Europy XX wieku, której świadkiem był Czapski. 

Znajduje się tam też odwzorowany w skali 1:1 pokoik artysty z Maisons-Laffitte, w którym mieszkał przez ponad 40 lat, "przeniesiony" z wraz z całym oryginalnym wyposażeniem: meblami, pamiątkami, księgozbiorem, a nawet drzwiami i oknami.

Na pierwszym piętrze znajduje się sala wystaw czasowych, na której w ramach pierwszej wystawy będzie prezentowany wybór niezwykłych dzienników Józefa Czapskiego oraz jego obrazy pochodzące z kolekcji Richarda Aeschlimanna, wieloletniego przyjaciela i szwajcarskiego marszanda artysty, który wraz z żoną Barbarą podarował je Muzeum Narodowemu w Krakowie z okazji otwarcia Pawilonu. 

Zobacz także: 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję