Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Okno – światło – witraż. Wykład

Okno – światło – witraż. Wykład

Okno – światło – witraż. Wykład

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
04.03.2020
środa
18:00 - 19:30
Wykład będzie dotyczył swoistości witrażu z jednej strony pełniącego funkcje utylitarne jako przeszklenie okienne, z drugiej zaś wykorzystującego światło słoneczne wpadające z zewnątrz do zaprezentowania obrazu zbudowanego z kolorowych szyb i widocznego od wewnątrz. Ta unikalność witrażu jako obrazu współtworzonego przez światło fascynowała ludzi zarówno w średniowieczu, jak i w XIX i XX wieku.
Prowadzenie:

prof. dr hab. Wojciech Bałus – ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1985), studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 uzyskał stopień doktora na podstawie dysertacji „Teoria sztuki Jana Sas Zubrzyckiego. Studium z pogranicza historii sztuki i historii idei” (promotor: prof. dr hab. Piotr Krakowski), a w 1997 habilitował się na postawie rozprawy „Mundus melancholicus. Melancholiczny świat w zwierciadle sztuki”. W 2005 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Od 2009 zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Zajmuje się teorią i historią sztuki XIX-XXI wieku oraz związkami sztuki z filozofią, antropologią kulturową i literaturoznawstwem.
W latach 1999-2002 wicedyrektor, a w latach 2002-2008 dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki” oraz serii wydawniczej „Ars Vetus et Nova”. Przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Corpus Vitrearum, członek zwyczajny Hessische Akademie der Forschung und Plannung im Landlichen Raum, członek-korespondent PAU, członek AICA i Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 2012-2015 Przewodniczący Zespołu Nauk Humanistycznych i Teologicznych Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Laureat programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2015). Visiting professor na uniwersytetach w Kilonii (1997) i Moguncji (2006).

Udział w wykładzie bezpłatny.
Słowa kluczowe: cud światła, witraże
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję