Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Od Tarzana do Polbidy. Ilustrowana wyprawa śladami Janusza Christy

Od Tarzana do Polbidy. Ilustrowana wyprawa śladami Janusza Christy

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Od Tarzana do Polbidy. Ilustrowana wyprawa śladami Janusza Christy

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
27.04.2018
piątek
18:00
wstęp wolny
Spotkanie z Pauliną Christą wnuczką i jedyną spadkobierczynią twórcy "Kajka i Kokosza", prowadzenie: Wojciech Jama, kurator wystawy "Teraz komiks!".
Janusz Christa (1934–2008) – twórca zabawnego "Kajka i Kokosza", sensacyjnego "Gucka i Rocha" oraz przewrotnych "Bajek dla dorosłych", był jednym z najwybitniejszych polskich twórców komiksu. Wydał około 40 albumów w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy. Jego "Szkoła latania" jest jedyną historyjką obrazkową, która weszła do polskiego kanonu lektur szkolnych. Nigdy nie zdobył wykształcenia plastycznego; ukończył szkołę handlową, potem grał na perkusji w zespole jazzowym, występował w kabarecie z Fedorowiczem i Niemenem. Był też niezrównanym gawędziarzem. Swój i tak barwny życiorys uwielbiał okraszać dziesiątkami zupełnie niewiarygodnych anegdot. Czy idąc tropem jego komiksów, pozostawionych tajemniczych szkiców i udzielonych wywiadów uda się prześledzić jego niebywałą karierę?

Paulina Christa – wnuczka i jedyna spadkobierczyni twórcy "Kajka i Kokosza". Ze światem komiksu zaprzyjaźniona od 2008 roku. Współorganizatorka wystaw, prelekcji i konkursów dla dzieci. Od roku 2014 związana z Festiwalem Komiksowym DwuTakt w Toruniu. W 2015 r. założyła Fundację "Kreska" im. Janusza Christy, której celem jest ochrona pamiątek po artyście oraz promocja jego twórczości.Przed spotkaniem, o godz. 17:00, zapraszamy na godzinne oprowadzanie z przewodnikiem (w cenie biletu na wystawę).
Słowa kluczowe: Teraz Komiks, wykład
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję