Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Non omnis moriar. Śmierć w rodzinie Czartoryskich

Non omnis moriar. Śmierć w rodzinie Czartoryskich

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
05.11.2018
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
W listopadzie wspominając zmarłych chcemy też przypomnieć pogrzeby Czartoryskich. Były obrzędy pogrzebowe trwające kilka tygodni, ale były i ciche, szybkie pochówki.
W końcu XVIII i początku XIX wieku większość Czartoryskich spoczęła w podziemiach kościoła św. Krzyża w Warszawie. W XIX wieku na emigracji miejscem pochówków był cmentarz Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. To jednak kościół w Sieniawie stał się końcem XIX wieku nekropolią rodu. W nim to złożono przywiezione szczątki Czartoryskich z Francji, tam pochowano zmarłych w XX wieku.

Prowadzenie: Janusz Pezda – dr hab., pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie adiunkt z habilitacją w Instytucie Historii UJ, starszy kustosz Biblioteki Książąt Czartoryskich, autor katalogów zbiorów i licznych publikacji dotyczących kolekcji Czartoryskich.