Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Narodowe czytanie

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Bronowicach

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

02.09.2017
sobota
09:15 - 17:00
wstęp wolny
Cóż tam, panie, w polityce? Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś spokojna. Miałeś, chamie, złoty róg... Trza być w butach na weselu! Serce, jak się czego uczepi, to dynamit. Cytaty z najbardziej znanego dramatu Stanisława Wyspiańskiego weszły do języka potocznego i rozgościły się w nim na dobre. Często nie zdajemy sobie sprawy, że popularne powiedzonko to fragment "Wesela".

Przypomnieniu tego niezwykłego dramatu służy Narodowe Czytanie "Wesela", które odbędzie się w najbliższą sobotę, 2 września. Czytać będzie para prezydencka, aktorzy, celebryci, szefowie ważnych instytucji.

Do akcji przyłącza się też Muzeum Narodowe w Krakowie, w którym 27 listopada otwarta zostanie wielka wystawa "Wyspiański". Nie chcemy jednak, aby nasze czytanie było formalnym wydarzeniem. Pragniemy, aby słowa Stanisława Wyspiańskiego przypomnieli sobie zwykli ludzie – mieszkańcy Krakowa. Dlatego 2 września wyruszmy w miasto z kamerą i będziemy zapraszać Was wszystkich do zabawy z tekstem "Wesela". Zaczynamy o godz. 9.15 w holu Radia Kraków, które jest partnerem naszej akcji. Potem spotkacie nas w Bronowicach, na osiedlu Widok, na krakowskim Rynku – a na koniec, między godz. 15.00 a 16.00, zapraszamy pod pomnik Stanisława Wyspiańskiego przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).

Efektem naszej akcji będą krótkie filmiki ze współczesną, uliczną interpretacją najbardziej znanych dialogów "Wesela". Będzie je można zobaczyć na YouTube, a także stronach internetowych i portalach społecznościowych Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Radia Kraków.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Kraków Miastem Stanisława Wyspiańskiego"

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję