Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Moda i sport. Spotkanie na wystawie „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”

Moda i sport. Spotkanie na wystawie „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
26.02.2023
niedziela
12:00
bilety

Zapraszamy na spotkanie na kolejnej odsłonie prezentacji poświęconej modzie i projektowaniu ubioru. W XX wieku ubiory sportowe zaczęły się coraz bardziej różnicować od codziennych. Pomagały w uzyskiwaniu jak najlepszych wyników w sporcie profesjonalnym i zapewniały wygodę w czasie amatorskich zajęć sportowych. Na wystawie ukazany jest kontrast pomiędzy dawną odzieżą sportową, a współczesnymi ubiorami. Na wystawie można będzie zobaczyć: kobiece pumpy na rower z końca XIX wieku i współczesną funkcyjną odzież rowerową; komplet do gry w golfa z lat 30., strój do gimnastyki z czasów PRL i odzież fitness dla kobiet w ciąży; przedwojenną kurtkę narciarską i kombinezon polskich skoczków; stroje kąpielowe z okresu od 1910 roku do współczesności czy puchowy kombinezon zaprojektowany we współpracy z Tomaszem Ossolińskim dla Andrzeja Bargiela, polskiego ski-alpinisty albo odzież hip-hopową. Jak ewoluowała moda sportowa, co się zmieniło a co pozostało niezmienne – tego dowiemy się podczas spotkania.

Prowadzenie:

Joanna Regina Kowalska – historyk i historyk sztuki, kustosz kolekcji tkanin MNK, zajmuje się historią mody XIX i XX wieku.

Słowa kluczowe: spotkanie, moda i sport