Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Mistrz Studiów Szat

Mistrz Studiów Szat, Zaśnięcie Marii

Mistrz Studiów Szat

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
24.01.2017
wtorek
18:00
wstęp wolny
Niewielki obraz "Śmierć Marii", eksponowany w EUROPEUM, jest wybitnym dziełem anonimowego malarza i rysownika określanego jako Mistrz Studiów Szat względnie Mistrz Tond w Coburgu.

Ów twórca czynny był nad Górnem Renem, najprawdopodobniej w Strasburgu, w ostatniej ćwierci XV wieku. Wiązany jest z nim znaczny zespół obrazów tablicowych, studiów rysunkowych i projektów witraży. Wykład zaprezentuje te, rozproszone w muzeach europejskich i amerykańskich, dzieła. Twórczość Mistrza Studiów Szat stanowić też będzie punkt wyjścia do ogólniejszej refleksji na temat złożonych zadań, jakim sprostać musiał artysta kierujący warsztatem w dużym mieście u schyłku średniowiecza.

Prowadzenie: dr Wojciech Marcinkowski - starszy kustosz w Dziale Polskiego Malarstwa i Rzeźby do roku 1764, badacz sztuki gotyckiej, pracownik MNK.

Tematem wykładów z cyklu "Od romanizmu do akademizmu i nie tylko" są dzieła sztuki znajdujące się w stałej ekspozycji w EUROPEUM. Każdy z tych obiektów stanowi punkt wyjścia do szerszego omówienia działalności artysty będącego autorem danego dzieła ukazanym na szerszym tle epoki, w której działał.

Zobacz kolejne wykłady z cyklu

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję