Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Krupnicza, kwiaty i wspomnienia

J. Mehoffer, Kwiaty imieninowe, [1907-1917?]; olej, płótno; depozyt w MNK

Krupnicza, kwiaty i wspomnienia

Dom Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
06.07.2018
piątek
18:00
wstęp wolny
Mija blisko 20 lat. Następny ogród powstaje w Krakowie przy ulicy Krupniczej i związany jest z domem, w którym miał pracownię Franciszek Wyspiański i gdzie urodził się jego genialny syn.
J. Mehoffer, Kwiaty imieninowe, [1907-1917?]; olej, płótno; depozyt w MNK Otoczony kamienicami i nieporównanie mniejszy od ogrodu w Jankówce, stanowi jednak kontynuację ogrodniczych zainteresowań Mehoffera. Wewnątrz na tle parawanowej zieleni zakrywającej sąsiednie posesje kwitły kwiaty i drzewa, których barwy i kształty zachowały się na obrazach. Obrazy te pod koniec XX wieku umożliwiły rekompozycję założenia. Jest ich jednak niewiele. Artysta był już zmęczony. Podobnie jak w Jankówce bywała tu elita intelektualna Krakowa i odbywały się spotkania literacko-muzyczne. Nadeszła jednak kolejna wojna. Po śmierci artysty pojawili się lokatorzy z kwaterunku i ogród w kształcie przez niego zaprojektowanym przestał istnieć.

Prowadzenie: dr Zofia Malinowska - pracownik Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, autorka rekompozycji Ogrodu Józefa Mehoffera.
Słowa kluczowe: Ogrody Mehoffera
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję