Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Kronika jednego życia. O pamiętnikach Zofii Stryjeńskiej

Kronika jednego życia. O pamiętnikach Zofii Stryjeńskiej

Zofia Stryjeńska, fragment pracy

Kronika jednego życia. O pamiętnikach Zofii Stryjeńskiej

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
21.03.2018
środa
18:00
Prawie czterdzieści lat po śmierci Zofii Stryjeńskiej do Biblioteki Jagiellońskiej trafiło kilkanaście kartonów z jej spuścizną.
Są wśród nich nie tylko dokumenty, rysunki, projekty graficzne, ale również kilka wersji pamiętnika, który Zofia Stryjeńska przygotowywała do druku. Całość to ponad cztery tysiące stron. Na pierwszy rzut oka wszystko jest uporządkowane, logiczne. Każda ze stron ma numer, a rozdział swój tytuł. Ale wystarczy się temu przyjrzeć, żeby bezradnie rozłożyć ręce.

Dlaczego? Ile wersji pamiętnika istnieje? Czym się różnią między sobą? Kiedy powstały? Co kryją koperty wklejone do rękopisu? Dlaczego Zofia Stryjeńska skreślała duże fragmenty (i dlaczego akurat te), przepisywała na nowo, wycinała nożyczkami, wklejała w inne miejsce? Dlaczego w jednym maszynopisie coś pomija, a w drugim przywraca z naddatkiem? Która wersja była pierwsza? Co oprócz pisma znajduje się w pamiętniku?

Prowadzenie: Angelika Kuźniak – autorka opowieści reporterskich Marlene i Papusza. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę Stryjeńska. Diabli nadali.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję