Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kolor i blask - krakowskie mozaiki

Tylna ściana kina Kijów, proj. Witold Cęckiewicz, 1965-1966, fot. Bożena Kostuch

Kolor i blask - krakowskie mozaiki

Kino Kijów.Centrum

Filmowa Cafe
14.01.2016
czwartek
12:30
wstęp wolny
14 stycznia o godz. 12.30 zapraszamy do Kina Kijów na spotkanie promujące książkę Bożeny Kostuch  "Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku".
Podczas spotkania autorka, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, opowie o swojej książce, dr Andrzej Siwek z krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa poruszy problem niszczenia mozaik, a Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, powie o tym, jak Kraków dba o mozaiki. 

Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę w promocyjnej cenie. 

Książka Bożeny Kostuch "Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku" należy do tych, które czyta się i ogląda z równą przyjemnością. Autorka, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, znawczyni ceramiki, opisała w niej i usystematyzowała kilkaset kompozycji, które można oglądać w 32 miejscowościach Małopolski, w tym w Krakowie, Tarnowie, Krynicy, Starym i Nowym Sączu oraz Zakopanem. Poświęciła temu zadaniu kilka lat pracy, zarówno prowadząc gruntowne badania w terenie, jak i szperając w archiwach. W rezultacie otrzymaliśmy album, który nie tylko porządkuje wiedzę o pięknych i wracających do łask detalach architektury, ale równie dobrze może pełnić rolę przewodnika szlakiem szklanych i ceramicznych cudów Małopolski.

Zaletą wydawnictwa jest kilkaset pięknych fotografii istniejących dekoracji oraz unikatowe zdjęcia archiwalne tych, które uległy zniszczeniu. "Może to naiwne życzenie, ale bylibyśmy szczęśliwi, gdyby niniejsza monografia sprawiła, że pomysł usunięcia choćby jednej dekoracji architektonicznej w Małopolsce poprzedzony zostanie refleksją…" – pisze we wstępie do książki Bożena Kostuch.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków www.krakow.pl


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję