Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Józef Czapski i jego spuścizna w MNK

Józef Czapski i jego spuścizna w MNK

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
16.11.2016
środa
18:00
wstęp wolny
W testamencie Józef Czapski - zapisał spuściznę krakowskiemu Muzeum Narodowemu, które w 2016 roku uczciło swego ofiarodawcę otwarciem osobnego muzeum jemu poświęconego.
Józef Czapski (1896–1993) - malarz, pisarz, diarysta, świadek XX wieku, współtwórca paryskiej „Kultury”-  jako wnuk Emeryka Hutten-Czapskiego, kolekcjonera i numizmatyka oraz ofiarodawcy Muzeum Narodowego w Krakowie, wraz z przedstawicielami swej rodziny gromadził archiwum, księgozbiór i pamiątki osobiste przez całe życie. U jego schyłku zastanawiał się nad przyszłością tego, co zgromadził, wyrażając obawy przed rozproszeniem całej swej spuścizny. W testamencie Józef Czapski - wierny poczynaniom swego wielkiego dziada - zapisał spuściznę Muzeum Narodowemu, które w 2016 roku uczciło swego ofiarodawcę otwarciem osobnego Pawilonu Józefa Czapskiego, miejsca prezentowania malarstwa i dzieła Czapskiego, jego wkładu w literaturę i sztukę Polski.

Prowadzenie: Janusz Nowak - starszy kustosz Biblioteki Książąt Czartoryskich MNK

"Józef Czapski z bliska" to cykl wykładów poświęconych twórczości tego artysty oraz jego spuściźnie przechowywanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wykłady odbywają się w Pawilonie Józefa Czapskiego w środy o godz. 18.00.

Kolejne spotkanie:

  • 18 stycznia 2017
    Malarstwo i działalność artystyczna Józefa Czapskiego w okresie międzywojennym
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję