Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Józef Czapski i jego spuścizna w MNK

Józef Czapski i jego spuścizna w MNK

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
16.11.2016
środa
18:00
wstęp wolny
W testamencie Józef Czapski - zapisał spuściznę krakowskiemu Muzeum Narodowemu, które w 2016 roku uczciło swego ofiarodawcę otwarciem osobnego muzeum jemu poświęconego.
Józef Czapski (1896–1993) - malarz, pisarz, diarysta, świadek XX wieku, współtwórca paryskiej „Kultury”-  jako wnuk Emeryka Hutten-Czapskiego, kolekcjonera i numizmatyka oraz ofiarodawcy Muzeum Narodowego w Krakowie, wraz z przedstawicielami swej rodziny gromadził archiwum, księgozbiór i pamiątki osobiste przez całe życie. U jego schyłku zastanawiał się nad przyszłością tego, co zgromadził, wyrażając obawy przed rozproszeniem całej swej spuścizny. W testamencie Józef Czapski - wierny poczynaniom swego wielkiego dziada - zapisał spuściznę Muzeum Narodowemu, które w 2016 roku uczciło swego ofiarodawcę otwarciem osobnego Pawilonu Józefa Czapskiego, miejsca prezentowania malarstwa i dzieła Czapskiego, jego wkładu w literaturę i sztukę Polski.

Prowadzenie: Janusz Nowak - starszy kustosz Biblioteki Książąt Czartoryskich MNK

"Józef Czapski z bliska" to cykl wykładów poświęconych twórczości tego artysty oraz jego spuściźnie przechowywanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wykłady odbywają się w Pawilonie Józefa Czapskiego w środy o godz. 18.00.

Kolejne spotkanie:

  • 18 stycznia 2017
    Malarstwo i działalność artystyczna Józefa Czapskiego w okresie międzywojennym
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję