Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Grafika Stanisława Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański (1869–1907), Dziewczynka z warkoczami, 1902, MNK, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Grafika Stanisława Wyspiańskiego

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
07.05.2019
wtorek
18:00
wstęp wolny
Wyspiański żył i tworzył w czasach, kiedy polska grafika – za przykładem sztuki zachodniej – zaczęła odgrywać coraz większą rolę w praktyce artystycznej i wystawienniczej oraz w nieśmiałym jeszcze w tym zakresie nauczaniu akademickim.

Wykład przywoła związki artysty z dyscypliną graficzną, z rzadka kojarzoną z tym wielostronnym twórcą. Przypomni o miejscu grafiki w twórczości Wyspiańskiego, jego udziale w nurcie odnowy grafiki i jej popularyzacji. Spotkanie będzie się także wiązać ze 150. rocznicą urodzin artysty, któremu w ostatnich latach Muzeum Narodowe w Krakowie poświęciło dwie wystawy, kilka publikacji i wiele wykładów.


Krystyna Kulig-Janarek – starszy kustosz w Dziale Sztuki Nowoczesnej MNK, zajmuje się sztuką polską i obcą schyłku XIX i początku XX w., w szczególności grafiką. W latach 1995–2015 kierownik Działu Grafiki i Rysunku w MNK. Stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2004 i 2007 r. Autorka i kuratorka ponad trzydziestu ekspozycji poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej (w tym kilku nagrodzonych). Autorka licznych katalogów wystaw oraz artykułów.

Słowa kluczowe: Z Pegazem w tle, Wyspiański