Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Grafika Stanisława Wyspiańskiego

Grafika Stanisława Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański (1869–1907), Dziewczynka z warkoczami, 1902, MNK, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Grafika Stanisława Wyspiańskiego

Dom Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
07.05.2019
wtorek
18:00
wstęp wolny
Wyspiański żył i tworzył w czasach, kiedy polska grafika – za przykładem sztuki zachodniej – zaczęła odgrywać coraz większą rolę w praktyce artystycznej i wystawienniczej oraz w nieśmiałym jeszcze w tym zakresie nauczaniu akademickim.

Wykład przywoła związki artysty z dyscypliną graficzną, z rzadka kojarzoną z tym wielostronnym twórcą. Przypomni o miejscu grafiki w twórczości Wyspiańskiego, jego udziale w nurcie odnowy grafiki i jej popularyzacji. Spotkanie będzie się także wiązać ze 150. rocznicą urodzin artysty, któremu w ostatnich latach Muzeum Narodowe w Krakowie poświęciło dwie wystawy, kilka publikacji i wiele wykładów.


Krystyna Kulig-Janarek – starszy kustosz w Dziale Sztuki Nowoczesnej MNK, zajmuje się sztuką polską i obcą schyłku XIX i początku XX w., w szczególności grafiką. W latach 1995–2015 kierownik Działu Grafiki i Rysunku w MNK. Stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2004 i 2007 r. Autorka i kuratorka ponad trzydziestu ekspozycji poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej (w tym kilku nagrodzonych). Autorka licznych katalogów wystaw oraz artykułów.

Słowa kluczowe: Z Pegazem w tle, Wyspiański
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję