Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Trzy popiersia portretowe z Europeum

Wnętrze Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Trzy popiersia portretowe z Europeum

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
12.01.2017
czwartek
17:30
Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Dyskusja nad obrazami i nie tylko...", które odbędzie się w krakowskim Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM, w czwartek, 12 stycznia 2017 roku, o godz. 17.30. Tytuł spotkania: "Marmurowe oraz gipsowe biusty Zygmunta Krasińskiego, jego żony - Elizy z Branickich i Delfiny z Komarów Potockiej. Dzieła Pietra Tenerani i nieznanego twórcy z Italii".

Maurycy Michał Daffinger, Delfina z Komarów Mieczysławowa hrabina Potocka, 1839, miniatura na kości.

Koncepcja i prowadzenie:
prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki (UW, UPJP, Kraków) oraz Filip Chmielewski (Muzeum Narodowe w Krakowie, Dział Grafiki i Rysunku).

Cykl comiesięcznych otwartych spotkań dyskusyjnych poświęcony jest najbardziej interesującym dziełom sztuki, reprezentującym europejskie malarstwo oraz rzeźbę, zarówno nowożytną jak i nowoczesną. W swobodnej dyskusji o charakterze popularnonaukowym, poza prowadzącymi fachowcami i badaczami, szczególnie historykami sztuki, uczestniczyć może także publiczność. Poza głównym prowadzącym kolejne spotkania prof. Juliuszem A. Chrościckim w cyklicznych dyskusjach uczestniczyć będą specjalnie zaproszeni goście – znani i wybitni fachowcy, wywodzący się nie tylko ze środowiska historyków sztuki.

Na kolejnym czwartkowym spotkaniu, przedstawimy trzy związane ze sobą postacie historyczne: jednego z Trzech Wieszczów - poetę Zygmunta Krasińskiego, jego małżonkę - Elizę z Branickich, oraz – Delfinę z Komarów Potocką. Pretekstem do omówienia relacji wymienionych postaci stały się trzy wyobrażające je marmurowe oraz gipsowe popiersia eksponowane w krakowskim EUROPEUM. Autorem wizerunków małżeństwa Krasińskich jest włoski artysta-rzeźbiarz Pietro Tenerani, klasycysta, uczeń, współpracownik i następca Bertela Thorvaldsena, poważany i modny twórca działający głównie w Rzymie. Dodajmy – chętnie portretujący dobrze urodzonych i szczególnie popularny w kręgach polskiej arystokracji przebywającej na obczyźnie oraz zamawiającej jego dzieła do kraju. Również trzeci wizerunek - podobizna kobiety określanej jako Delfina Potocka, można łączyć ze stylistyką stosowaną przez Teneraniego.

Nie bez powodu trzy wspomniane, pokrewne sobie, antykizowane popiersia zestawione zostały razem na ekspozycji, wyobrażają bowiem sławnego romantycznego poetę z oddaną mu małżonką Elizą, oraz… wielką miłość Krasińskiego, właśnie Delfinę Potocką, znaną w swej epoce skandalistkę nawiązującą liczne romanse min. ze znanymi postaciami ówczesnego paryskiego świata kultury i sztuki. Z ową damą, dobrze rozpoznawalną w towarzyskich salonach Paryża łączyły naszego wieszcza skomplikowane relacje uczuciowe, utrzymywane w czasie trwania jego związku małżeńskiego z Elizą z Branickich, zawiązane podczas rzymskiego pobytu Krasińskich w 1838 roku.

O związkach łączących wszystkie trzy postacie i ich wzajemnych relacjach oraz o dziełach klasycyzującego rzymskiego rzeźbiarza, opowie - poza zwyczajowo prowadzącymi spotkanie - również dyrektor - kustosz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pan Roman Kochanowicz, znawca biografii jak i twórczości narodowego wieszcza.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję