Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Co to jest portret?
Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem (fragment), wł. MNK

Cykl: Wykłady towarzyszące wystawom
Co to jest portret?

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
26.01.2018
piątek
18:00
wstęp wolny
Portret jest jednym z najstarszych i najczęściej spotykanych gatunków sztuki. Był tworzony jako pamiątka osobista, by przypominać o danej osobie lub wydarzeniu z nią związanym, i jako przedstawienie oficjalne, by upamiętnić godność pełnioną przez portretowaną osobę.
Portret miał i ma również wiele odmian, zarówno artystycznych, jak i związanych z jego funkcją społeczną. Czym w takim razie naprawdę jest portret? Odpowiedź na to, wydawać by się mogło, proste pytanie może zaskoczyć.

Prowadzenie: Prof. dr hab. Jan K. Ostrowski – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki, wieloletni wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UJ, członek Polskiej Akademii Umiejętności, kierownik programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autor i redaktor licznych publikacji. W latach 2012–2015 był członkiem Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję