Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

„Carl Nielsen – najwybitniejszy kompozytor duński – życie i dzieło” - wykład dr Evy Marii Jensen

„Carl Nielsen – najwybitniejszy kompozytor duński – życie i dzieło” - wykład dr Evy Marii Jensen

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
03.04.2022
niedziela
18:00
wstęp wolny
Wykład towarzyszy wystawie „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”.

Eva Maria Jensen, organista, muzykolog i wykładowca na Uniwersytecie Kopenhaskim, członek zarządu Towarzystwa im. Carla Nielsena w Danii. Od dawna stara się o poszerzenie wiedzy o Carlu Nielsenie w Polsce, gdzie w przeciwieństwie do krajów zachodnich, zwłaszcza anglosaskich, jest on stosunkowo mało znany. Korzystając z lockdownu w czasie pandemii w roku 2020–2021,  postanowiła przełożyć na język polski autobiografię kompozytora, dotyczącą jego dzieciństwa i młodości. Książka otrzymała tytuł Dzieciństwo na Fionii i została wydana w listopadzie zeszłego roku przez Wydawnictwo Muzyczne POLIHYMNIA w Lublinie. Wspomnienia, na podstawie których przyjęto Nielsena do Związku Pisarzy Duńskich, są rodzajem duńskiego "Janka Muzykanta", tyle że ze szczęśliwym zakończeniem. Na wykładzie w Muzeum Narodowym w Krakowie Eva Maria Jensen przybliży słuchaczom postać kompozytora, omawiając jego losy, główne dzieła i recepcję na świecie. Wykład ilustrowany będzie fragmentami z dzieł Nielsena oraz przykładami z jego książki.

Eva Maria Jensen teoretyk muzyki, filozof, teolog, publicysta i pedagog. Studiowała najpierw w Krakowie, a od roku 1970 w Kopenhadze: muzykologię i filozofię na Uniwersytecie Kopenhaskim. Równocześnie studiowała grę na organach i muzykę kościelną w Konserwatorium Królewskim w Kopenhadze. Po roku 2000 odbyła studia doktoranckie na wydziale teologii. W latach 1974–2004 była lektorem teorii i historii muzyki na Uniwersytecie, a od roku 1980 do dzisiaj jest organistą i kantorem w duńskim kościele luterańskim.

Eva Maria Jensen prowadzi szeroką działalność na rzecz propagowania muzyki polskiej w Danii i muzyki duńskiej w Polsce. Nagrodzona polskim medalem Gloria Artis. Wydała wiele artykułów naukowych w języku duńskim, angielskim i polskim oraz dwie  publikacje w języku duńskim: Śmierć i wieczność w muzyce oraz Kraj Marzeń – książka o Chopinie. W zeszłym roku ukazał się jej przekład – Dzieciństwo na Fionii Carla Nielsena.

 

Wstęp bezpłatny

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję