Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Śluby Czartoryskich

Śluby Czartoryskich

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
08.11.2019
piątek
18:00
wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy na wykład organizowany w ramach cyklu "Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie". Wykłady z cyklu odbywają się w Bibliotece Książąt Czartoryskich.
O wykładzie:

Marceli Handelsman w znakomitej biografii Adama Jerzego Czartoryskiego napisał: "Rozumnie przez małżeństwa w jednym ręku zebrane fortuny własne Czartoryskich, krajowe i zagraniczne Flemmingów, Sieniawskich i Denhoffów, powiększone przez spadki po Ogińskich i Lubomirskich, czyniły z domu tego potęgę gospodarczą, przewyższającą niejedno państwo europejskie, jakiej pierwej nie było w Polsce”. Mówiąc o udanych małżeństwach należy dodać związki zawarte w XIX wieku. Rodzina Czartoryskich powiązana została z Sapiehami, Grocholskimi, królewskimi rodami Bourbonów hiszpańskich czy gałęzią orlańską władców Francji. Walczono o rękę przyszłych żon, kruszono niechęć rodziców do swych wybranek, podejmowano decyzje wbrew opinii postronnych, by stworzyć szczęśliwe, kochające się małżeństwo.

Prowadzenie

Janusz Pezda – dr hab., pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie adiunkt z habilitacją w Instytucie Historii UJ, starszy kustosz Biblioteki Książąt Czartoryskich, autor katalogów zbiorów i licznych publikacji dotyczących kolekcji Czartoryskich.

Słowa kluczowe: Czartoryscy
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję