Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

42 DNI MUZYKI KAROLA SZYMANOWSKIEGO - Inauguracja

42 DNI MUZYKI KAROLA SZYMANOWSKIEGO - Inauguracja

28.07.2019
niedziela
17:00

42 DNI MUZYKI KAROLA SZYMANOWSKIEGO - Inauguracja

Serdecznie zapraszamy na koncert inauguracyjny 42 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, który odbędzie się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża.
Grażyna Bacewicz – I Kwintet fortepianowy
Karol Szymanowski -  „Mazurki” (wybór)  na fortepian solo
Mieczysław Wajnberg – Kwintet fortepianowy op. 18

Wyk: PIOTR SAŁAJCZYK – fortepian,  KWARTET ŚLĄSKI

O wydarzeniu:

Tegoroczny program 42 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem został zbudowany wokół postaci Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga i Krzysztofa Pendereckiego. Ta trójka wielkich kompozytorów polskich obchodzi w tym roku swoje okrągłe rocznice urodzin, dlatego chcemy ich uhonorować w miejscu ważnym dla polskiej muzyki współczesnej, w  miejscu, gdzie ta współczesność się narodziła, bowiem tu tworzył jej twórca Karol Szymanowski. O jego muzyce również nie zapominamy – zamówiliśmy specjalne aranżacje jego utworów, aby wzbogacić możliwość wykonywania jej w innych składach instrumentalnych, a przez to by była bardziej znana i popularna.

Znakomici wykonawcy – laureaci I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, który odbył się w Katowicach w 2018 roku gwarantują wysoki poziom wykonywanej muzyki. Nie zabraknie młodych wykonawców, będą nimi laureaci I Konkursu Skrzypcowego im. Wandy Wiłkomirskiej, gorącej wielbicielki twórczości Karola Szymanowskiego.

Nowością tegorocznych Dni będą zaproszenia na koncerty w miejscach ważnych dla kultury muzycznej Zakopanego: przy pomniku „Sabały” i jemu poświęcony koncert skrzypcowy w Muzeum Tatrzańskim oraz  zaproszenie przed Miejską Galerią im. Zamoyskiego przy Krupówkach – kwartet wiolonczelowy. Chcielibyśmy w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na muzykę wywodzącą się z Podhala, ale przetworzoną w sposób artystyczny i tę autentyczną z kapelą góralską  i opowieścią o „sabałowej nucie” w czasie posiady góralskiej.

Dni zakończą się finałem orkiestrowym w Kościele pw. Św Krzyża. W wykonaniu orkiestry AUKSO zabrzmią działa tegorocznych jubilatów i patrona Towarzystwa.
Słowa kluczowe: Szymanowski
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję