Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

odszedł prof. dr hab. Adam Małkiewicz

odszedł prof. dr hab. Adam Małkiewicz

26.06.2021
sobota

odszedł prof. dr hab. Adam Małkiewicz


Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
śp. prof. dr hab. Adama Małkiewicza
(1936-2021)
Prof. UJ i prof. UPJPII


Odszedł zasłużony historyk sztuki, wykładowca, muzealnik. Życzliwy pedagog i doskonały organizator. Po ukończeniu historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1962 – 2007 wykładowca (kilkukrotnie dyrektor) Instytutu Historii Sztuki UJ, następnie profesor zwyczajny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczący Komisji Historii Sztuki PAU, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, członek honorowy Stowarzyszenia Historyków Sztuki, były redaktor naczelny serii „Prace z Historii Sztuki Zeszyty Naukowe UJ” i „Folia Historiae Artium”, członek komisji redakcyjnej „Folia Historiae Artium”, „Rocznika Historii Sztuki”, „Studia Waweliana” i „Rocznika Krakowskiego”, członek Rad Muzealnych Muzeum Narodowego w Krakowie i Zamku Królewskiego na Wawelu.
Podczas swojej działalności dydaktycznej wypromował na Uniwersytecie Jagiellońskim wielu magistrów i doktorów. W jego dorobku znajduje się ponad 100 prac opartych na interpretacji dokumentów i źródeł materialnych, napisanych pięknym i przystępnym językiem, jakim posługiwał się na co dzień.
Profesor związany był z Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie pracował pierwotnie jako asystent w Dziale Polskiego Malarstwa i Rzeźby do roku 1764 w latach 1960-1962 następnie, w latach 1992-1996 wicedyrektor do spraw naukowych. W ostatnich latach jako członek Komisji Zakupu Muzealiów.
Wychował wiele pokoleń muzealników i historyków sztuki, którzy wspominać będą jego profesjonalizm, życzliwość i pogodę ducha. Zawsze chętny do pomocy udzielał wsparcia i służył radą. Profesor szczodrze dzielił się wiedzą i doświadczeniem, a Jego optymizm i poczucie humoru pozostaną w naszej pamięci.
 
Dyrekcja i pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję