Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

200 000 widzów na wystawie WYSPIAŃSKI

200 000 widzów na wystawie WYSPIAŃSKI

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
11.12.2018
wtorek
W roku 2018 Muzeum Narodowe w Krakowie zwiedziło już ponad milion osób, a dziś (wtorek 11 listopada) dwustutysięczny widz wszedł na wystawę „Wyspiański”. Był nim jeden z wychowanków krakowskiego przedszkola Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego. W holu muzeum całą grupę przedszkolaków powitali wicedyrektor MNK dr hab. Łukasz Gaweł oraz kurator wystawy Magdalena Laskowska.
200 000 to frekwencyjny rekord Muzeum Narodowego w Krakowie. Dotychczas wystawą, która cieszyła się największym powodzeniem publiczności, była zorganizowana w roku 2001 ekspozycja „Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee Orsay w Paryżu”. Zobaczyło ją 141 tys. zwiedzających. Ekspozycja „Marc Chagall. Dzieła z lat 1928-1983” z roku 1997 zgromadziła 102 tys. muzealnych gości. Słynny „Polaków portret własny” na przełomie roku 1979 i 80 zwiedziło 81 tys. widzów.

- "Jesteśmy szczęśliwi, że dwustutysięczny widz wystawy „Wyspiański” znalazł się w grupie przedszkolaków. Bardzo się cieszymy, gdy widzimy w muzeum dzieci, bo mamy nadzieję, że gdy odkryją, jakie to interesujące miejsce, będą tu wracać jako dorośli" – powitał pięciolatki ze Słonecznej Krainy Smoka Wawelskiego dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji. Dziękował też paniom wychowawczyniom, które uczą najmłodszych przyjemności płynącej z obcowania ze sztuką. Od kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej dzieciaki dowiedziały się natomiast, że wystawę przygotowywał zespół złożony z blisko stu osób, a prace trwały półtora roku.

Ekspozycja „Wyspiański” została otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie 28 listopada 2017 roku to największy dotychczas pokaz prac krakowskiego twórcy, na który złożyło się przeszło 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, rzeźb, rycin i projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego przedmiotów rzemiosła artystycznego. 15 stycznia 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin artysty, Muzeum zaprasza na nową odsłonę ekspozycji: „Wyspiański. Nieznany”. Większość prezentowanych na niej artefaktów – m.in. szkicowniki, rysunki, pierwodruki - publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy. Podobnie liczący 600 pozycji księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego. Prawie wszystkie jego książki są podpisane i datowane, a w wielu znajdują się ołówkowe rysunki, notatki lub dedykacje. Zaprezentowany zostanie także m.in. pastelowy Autoportret artysty z roku 1897, kupiony do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie bieżącego roku. Całą ekspozycję „Wyspiański” będzie można oglądać do 5 maja 2019 roku.
Słowa kluczowe: Wyspiański
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję