{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Olga Boznańska 25.10.2014-01.02.2015 Olga Boznańska
Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo Dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo WiFi Przewijak Przewijak

"Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi". Czy pisząca te słowa Olga Boznańska była megalomanką? A może przeciwnie – bezgranicznie oddaną sztuce, świadomą swych osiągnięć artystką, niemającą powodu, by się krygować? W jaki sposób współczesny widz odbiera sztukę malarki uznawanej w jej czasach za genialną?

Wystawa "Olga Boznańska" Gmachu Głównym MNK gromadzi nie tylko 173 dzieła pochodzącej z Krakowa malarki, ale również około 20 prac europejskich artystów współczesnych Boznańskiej oraz tych, którzy ją inspirowali.

- Pierwszego zakupu obrazu młodej, trzydziestoletniej wówczas, Olgi Boznańskiej dokonało w 1896 roku Muzeum Narodowe w Krakowie. Był to "Portret Paula Nauena". Również naszej instytucji została przekazana po śmierci malarki cała jej spuścizna, przywieziona z paryskiej pracowni. W roku 1960 krakowskie Muzeum przygotowało pierwszą i jak dotąd największą wystawę jej twórczości. A więc to zupełnie zrozumiałe, że po ponad pół wieku, kiedy mija 150 lat od urodzin Boznańskiej i 75 lat od jej śmierci, prezentujemy publiczności wielką wystawę tej wielkiej artystki – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Na wystawie prezentowane są najlepsze prace artystki, które przyniosły jej światową sławę i uznanie w historii sztuki. Możemy oglądać dzieła najczęściej reprodukowane i eksponowane, jak i te, które nigdy dotąd nie były w Polsce pokazywane. Obrazy pochodzą m.in. z Musée d’Orsay w Paryżu, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. G. Woźnickiego czy Ca’ Pesaro w Wenecji. Wybór ten uzupełnią prace innych twórców z różnych kolekcji, ilustrujące związki Boznańskiej z malarstwem światowym.

Poznajemy dzieła artystów, którzy inspirowali i fascynowali artystkę. To m.in. Diego Velázquez, Édouard Manet, Henri Fantin-Latour czy James McNeill Whistler. Muzeum wypożyczyło ich prace m.in. z Luwru i Musée d’Orsay w Paryżu oraz madryckiego Muzeum Thyssen-Bornemisza.

Na wystawie znajdują się też dzieła polskich malarzy zarówno związanych z Paryżem – Anny Bilińskiej, Eugeniusza Zaka, Józefa Pankiewicza, Meli Muter, jak i z Krakowem, np. Jacka Malczewskiego. Dzięki takiej konfrontacji widzimy Olgę Boznańską w elicie mistrzów.

Olga Boznańska (1865–1940) jest jedną z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. Jej prace reprezentują polską sztukę na wielu wystawach w kraju i za granicą. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, tutaj też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi w świecie, osiadła w 1898 roku w Paryżu – stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki.

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków Sala Wystaw Zmiennych, parter
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Olga Boznańska, Kwiaciarki
olej na płótnie, 1889 rok, własność: MNK
Olga Boznańska - malarka ciszy
Olga Boznańska - malarka ciszy
Olga Boznańska - malarka ciszy
Wernisaż wystawy "Olga Boznańska"
Wernisaż wystawy "Olga Boznańska"
Aranżacja wystawy "Olga Boznańska"
Aranżacja wystawy "Olga Boznańska"

Wokół wystawy

Współpraca

Wsparcie

Honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej

Mecenas MNK

Mecenas wystawy

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partner wystawy

Patronat medialny

Patroni medialni