UŻYJ MUZEUM - tworzymy nową ofertę dla szkół z młodzieżą!
Na jakie zajęcia do muzeum chciałaby przyjść ze swoją klasą młodzież? O czym chcieliby porozmawiać młodzi ludzie, ale nie zawsze jest na to czas i przestrzeń? “uŻYJ muzeum” było szansą, by zaprojektować swoje własne zajęcia w galerii sztuki - i zaprosić na nie rówieśników!
CO TO ZA PROJEKT?
Tym razem postanowiliśmy odłożyć na bok historię sztuki, historię, wiedzę o kulturze. Są ważne, towarzyszą nam podczas lekcji muzealnych i oprowadzań. Chcemy jednak zaproponować grupom szkolnym również całkiem inne zajęcia: poruszające tematy, które są obecne i ważne w codziennym życiu młodych ludzi. Dlaczego? Bo uważamy, że sztuka jest świetną inspiracją do rozmów o tym, co najistotniejsze: posiada szczególną moc uruchamiania dyskusji i wymiany (lub zmiany!) poglądów, pozwala w bezpieczny sposób lepiej zrozumieć siebie i innych, budzi przemyślenia, których wcześniej nikt się nie spodziewał.
Prawa człowieka? Troska o środowisko? Zdrowie psychiczne? Poszukiwanie własnej tożsamości? Rozwój sztucznej inteligencji? A może coś całkiem innego? W tym projekcie pytamy młodzież o to, co jest ważne tu i teraz dla nich, a sztuka pomaga nam podjąć te tematy w wartościowy i otwierający sposób. Takie zajęcia w muzeum to świetna propozycja na inną niż wszystkie godzinę wychowawczą lub integrację klasy.
JAK DZIAŁALIŚMY? JAK TO WYSZŁO?
Do udziału w projekcie “uŻYJ muzeum” zaprosiliśmy uczennice i uczniów z kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych wraz nauczycielkami/nauczycielami. W otwartym naborze wyłoniliśmy 5 grup, z którymi współpracowaliśmy od kwietnia do czerwca 2025. Zgłosiły się do nas grupy bardzo różnorodne, co bardzo nas cieszy – wśród naszych świeżo upieczonych współpracowniczek i współpracowników były osoby z liceów, techników i szkoły podstawowej z trzech różnych miejscowości, pełne (bardzo różnorodnych!) pomysłów i chęci do działania.
Na warsztatach w przestrzeni wybranych wystaw stałych w MNK wspólnie tworzyliśmy scenariusze zajęć na wybrane przez młodzież tematy, które wzbogacą naszą ofertę edukacyjną dla szkół w przyszłym roku szkolnym 2025/2026. Przetrząsaliśmy galerie w poszukiwaniu inspirujących dzieł sztuki, dzieliliśmy się przemyśleniami, braliśmy udział w dyskusjach i burzach mózgów. Główkowaliśmy nad tym, jakie metody pracy lubi młodzież i co sprawia, że wizyta w muzeum jest dla niej wartościowa i atrakcyjna. Wszystko po to, by wreszcie sporządzić treść scenariuszy, wybrać konieczne rekwizyty, a także... gruntownie przestestować zajęcia, na które chcemy zaprosić Was - uczniów i uczennice, nauczycielki i nauczycieli - już jesienią! Naszą współpracę zakończyło przyjęcie w ogrodzie Czapskich, które było nie tylko okazją do uczczenia wyników, ale także ewaluacji. Jak wyglądały nasze działania w praktyce? Zapraszamy do sprawdzenia w galerii zdjęć!
A co było najlepsze podczas projektu zdaniem młodzieży? Przede wszystkim możliwość bycia w grupie i dobrej współpracy, okazja do rozmowy i dyskusji, interpretowania sztuki "po swojemu" , zyskanie poczucia wpływu na rzeczywistość. Ale dobrze zapamiętane zostaną też przekąski, kawa na zapleczu i... zmumifikowany kot.
Zdaniem nauczycielek z kolei dobrą stroną projektu była okazja do integracji, rozwijania kreatywności, kontakt ze sztuką bez przymusu, ciekawie zaplanowane warsztaty. Oto jedna z opinii: "Fantastyczny projekt, którym młodzież była zachwycona. Uczy pracy w grupie, wrażliwości, daje poczucie sprawczości".
Dla Działu Edukacji MNK projekt był (i wciąż jest) okazją do twórczego eksperymentu, lepszego poznania ważnej grupy naszych odbiorców i wprowadzenia wartościowych nowości do oferty Muzeum.
Trudnością z kolei bywał dla nas wszystkich czas - pogodzenie projektu z innymi obowiązkami szkolnymi i muzealnymi, nie zawsze wygodne dojazdy, zdążenie z zamierzonymi zadaniami w zaplanowanych terminach.
*********
Podczas działań wykorzystaliśmy doświadczenie zdobyte dzięki współpracy z Fundacją OFF school. W jej ramach powstały przygotowane przez młodych ludzi warsztaty “Obserwuj - nie oceniaj” i “Nie pytaj - po prostu twórz”, które odbyły się podczas konferencji dla nauczycielek i nauczycieli “ZATRZYMAJ SIĘ I ZOBACZ” 19 lutego 2025 roku.
CO POWSTAŁO?
Każda z grup projektowych przygotowała scenariusz zajęć na wybrany przez siebie temat i w wybranej galerii:
- "WOLNOŚĆ" - XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej w MNK Gmach Główny
- "DOBROSTAN" - XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej w MNK Gmach Główny
- "INTERWENCJA" - XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej w MNK Gmach Główny
- "CIAŁO" - Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej w MNK Arsenał
- "SAMOAKCEPTACJA" - Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w MNK Sukiennice
Przed nami etap wyprodukowania zestawów materiałów edukacyjnych do zajęć. Szczegółowe informacje o ofercie, tematach i rezerwacji zamieścimy pod koniec sierpnia - zachęcamy do zaglądania na naszą stronę (i zapisania się do newslettera, by dostać wieści bezpośrednio na swoją skrzynkę). Póki co zapowiadamy, że będą to zajęcia, jakich jeszcze u nas nie było! :)
GRUPY, Z KTÓRYMI TWORZYMY NOWE ZAJĘCIA DLA SZKÓŁ W MNK:
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce
Uczennice: Patrycja Bach, Weronika Kaja, Nadia Krzyśkiewicz, Małgorzata Marciniak, Olivia Pająk, Emilia Synowiec, Emilia Tylek
Opieka: Melania Gurgul
Prowadzenie ze strony MNK: Jagoda Gumińska-Oleksy, Dział Edukacji
Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie
Uczniowie: Franciszek Drozdek, Jakub Kasprzyk, Bartosz Rudnicki, Filip Wnęk
Opieka: Agnieszka Samborek
Prowadzenie ze strony MNK: Katarzyna Maziarz-Górka, Dział Edukacji
Zespół Szkół Odzieżowych nr 1 w Krakowie
Uczennice i uczeń: Martyna Kozakowska, Patrycja Kuśmierkiewicz, Mateusz Warchoł, Katarzyna Krzyściak, Anastazja Kmita, Paulina Szczyrbak, Vanessa Stachowska, Weronika Mrożek, Sabina Wcisło, Jagoda Chudziak, Zuzanna Rymarczyk
Opieka: Magdalena Klasa
Prowadzenie ze strony MNK: Katarzyna Mrugała, Dział Edukacji
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu
Uczennice: Gabriela Adamczyk, Jagoda Dekert, Aleksandra Małyszek, Aleksandra Mruk, Julia Sarad, Matylda Krzywda
Opieka: Ewelina Bochnak-Wojtanowicz
Prowadzenie ze strony MNK: Aleksandra Jaremko, Dział Edukacji
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Wieliczce
Uczennice i uczniowie: Blanka Kędys, Paweł Karkosz, Julian Kowalski, Barbara Jędrzejewska, Nina Klimczak, Wiktoria Wojnarowska, Martyna Wojnarowska, Marcin Mazur, Bartosz Jurecki
Opieka: Iwona Jarosik
Prowadzenie ze strony MNK: Anna Orzeł, Dział Edukacji
PYTANIA?
Prosimy o kontakt z koordynatorką projektu Aleksandrą Jaremko (Dział Edukacji MNK): ajaremko@mnk.pl, tel. 124335542