Józef Mehoffer, znany przede wszystkim jako autor pełnych barw witraży i polichromii oraz obrazów sztalugowych, podobnie jak wielu malarzy Młodej Polski uprawiał także grafikę. Dobrze znane są jego dokonania w dziedzinie grafiki użytkowej – np. motywy dekoracyjne i ilustracje do czasopisma "Chimera".
W dziedzinie grafiki warsztatowej na uwagę zasługuje cykl "Tancerka" z lat 1905–1907, na który składa się 9 prac w technice akwaforty, akwatinty i miękkiego werniksu. Artysta przedstawił w nim hiszpańską tancerkę Rosario Guerrero. Jej występ oglądał wraz z żoną w Monachium w maju 1905 roku. Zachwycony barwnym spektaklem, już podczas jego trwania, na gorąco, zapełniał swój szkicownik rysunkami przedstawiającymi Guerrero w tanecznych pozach. Szkice te wykorzystał później do stworzenia cyklu grafik. Wpisuje się on w szeroki nurt sztuki przełomu wieków XIX i XX będącej wyrazem fascynacji artystów (takich jak Degas i Toulouse-Lautrec) tańcem – czy to z kręgu tradycyjnego baletu, czy też ze świata Folies-Bergère i temu podobnych. Był to też czas wielkiej popularności hiszpańskich tancerek, z których kilka zyskało szeroką sławę w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Wśród nich do najwyżej cenionych należała pochodząca z Sewilli Rosario Guerrero (która rozpoczęła międzynarodową karierę właśnie w Folies-Bergère).
Wystawa, wkomponowana w ekspozycję stałą Muzeum, pokazała wszystkie grafiki cyklu, a także niektóre z poprzedzających go szkiców rysunkowych. Eksponaty pochodziły ze zbiorów prywatnych, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Muzeum Okręgowego w Toruniu. Dopełnieniem wystawy była multimedialna prezentacja ikonografii bohaterki cyklu Rosario Guerrero, głównie w postaci jej niezwykle malowniczych fotografii pochodzących z prywatnej kolekcji Sarah Mullane. Prezentacji towarzyszyło nagranie koncertu Cantigas Antiguas w wykonaniu zespołu flamenco "Tajo de Plata", który odbył się w Domu Józefa Mehoffera w dniu 16 marca 2013.
wystawa, Józef Mehoffer, tancerka, Rosario Guerrero, sztuka polska, Dom Józefa Mehoffera, Dom Mehoffera
MNK Mehoffer
ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków- poniedziałek: nieczynne
- wtorek: 10.00-18.00
- środa-niedziela: 10.00-16.00