{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Pieter Brueghel Młodszy "Kazanie św. Jana Chrzciciela" 14.04.2011-14.02.2012 Pieter Brueghel Młodszy "Kazanie św. Jana Chrzciciela"

Sławne dzieło z początku XVII wieku "Kazanie św. Jana Chrzciciela" Pietera Brueghla Młodszego, po żmudnej konserwacji , można było oglądać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Założycielem sławnej malarskiej dynastii Bruegelów był Piotr Bruegel Starszy (1525/30 – 1569), zwany również "Chłopskim", jeden z największych artystów niderlandzkich 2 połowy XVI wieku, powiązany z kosmopolitycznym kręgiem uczonych skupionych wokół Christophera Plantinusa (Plantina), wybitnego humanisty, drukarza i wydawcy. Piotr Bruegel działał w Antwerpii, a potem od 1563 w Brukseli. Jego nowatorskie obrazy o wielkich walorach malarskich, zawierały liczne aluzje natury moralnej, społecznej i politycznej, na co zwracał uwagę przyjaciel artysty, znakomity kartograf Abraham Ortelius pisząc, że "we wszystkich jego obrazach bardziej jest obecna myśl niż malarstwo." Już za życia cieszył się wielką popularnością, która znacznie wzrosła po jego śmierci i utrzymywała się aż po połowę wieku XVII. W związku z tym był ogromny popyt na jego obrazy, których oryginalne, autorskie wersje były już wówczas na rynku niedostępne, ponieważ znajdowały się w posiadaniu różnych kolekcjonerów. Odpowiedzią na to wielkie zapotrzebowanie na dzieła starego Bruegela była więc działalność licznych kopistów i naśladowców, do których jeszcze za życia artysty należeli współcześni mu Marten van Cleve i Pieter Balten, którzy jako pierwsi kopiowali jego dzieła, a po nich, w dwadzieścia lat później, podjęli tę działalność dwaj jego synowie, Piotr Brueghel młodszy zwany "Piekielnym" (1564 -1637/38 ) oraz Jan Brueghela starszy zwany "Aksamitnym" lub "Kwiatowym"( 1568 – 1625).

W chwili śmierci Piotra Bruegela Starszego, Piotr miał około pięciu lat, a Jan zaledwie rok, nie mogli więc oni terminować u ojca. Po śmierci matki w 1578 , babka Piotra i Jana, Mayken Verhulst, malarka i wdowa po malarzu Piotrze Coecke, zabrała chłopców z Brukseli do Antwerpii i ona prawdopodobnie została pierwszą nauczycielką malarstwa swoich wnuków.

Jan Brueghel Starszy biorąc za punkt wyjścia twórczość swojego ojca stworzył własny styl i stał się znany jako wybitny pejzażysta i malarz kwiatów. Piotr Brueghel Młodszy był przede wszystkim kopistą i naśladowcą ojca. Jego zakrojona na niespotykaną wcześniej skalę działalność, możliwa była tylko dzięki dużemu, dobrze zorganizowanemu warsztatowi.

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00