{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne

13.06.2015-31.07.2016 Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne
WiFi Przewijak Przewijak

Na prezentowanej w Kamienicy Szołayskich wystawie "Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne" oglądać można szeroki wybór eksponatów z bezcennej kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. Przybliżamy postać słynnego krakowskiego kolekcjonera, patrioty, mecenasa sztuki i przyjaciela artystów – mistrzów Młodej Polski. Pokazujemy nie tylko malarstwo, rzeźbę i grafikę, ale także ceramikę, tkaniny, meble i militaria z tego okresu.

Celem wystawy jest przypomnienie wyjątkowej w dziejach kultury polskiej postaci Feliksa Jasieńskiego i jego bezcennej kolekcji, będącej efektem życiowej pasji i talentu, a podarowanej na rzecz społeczeństwa polskiego Muzeum Narodowemu w Krakowie. Darowizną, nie mającą sobie równych w dziejach naszego Muzeum, Jasieński zasłużył na miano współtwórcy Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ofiarowana Muzeum kolekcja obejmowała dzieła sztuki polskiej, zachodnioeuropejskiej oraz blisko- i dalekowschodniej wszelkich dziedzin: malarstwo, grafikę, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, także militaria, starodruki, instrumenty muzyczne, a nawet sztukę ludową. Wśród nich wartość wyjątkową posiada fundamentalny zespół dzieł młodopolskiego malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby oraz grafiki zachodnioeuropejskiej, głównie z przełomu stuleci XIX i XX. Równie cenny jest pokaźny zbiór tkanin i ubiorów polskich, europejskich, wschodnich, poczynając od wieku XV po wiek XX.

Miejsce szczególne w kolekcji Jasieńskiego zajmuje sztuka Dalekiego Wschodu obejmująca m.in. malarstwo japońskie i chińskie, rzeźbę buddyjską, tkaniny, drobne wyroby z kości, drewna, laki, brązu, emalie, ceramikę chińską i japońską, militaria japońskie. Jednak na wyjątkową uwagę zasługuje niezwykle bogaty zbiór (obecnie ponad 4600) barwnych drzeworytów japońskich. Ten dział szczególnie ucierpiał w czasie II wojny światowej, gdy naziści zrabowali blisko 500 grafik. Niemniej do dziś kolekcja należy do najbardziej wartościowych w Europie, a na jej jakość wpływają nazwiska tak znakomitych mistrzów japońskiego drzeworytu nurtu Przepływającego Świata jak m.in. Harunobu, Toyokuni, Utamaro, Hiroshige czy też Kuniyoshi. Niezwykle cenne są także dzieła Katsushiki Hokusaia, którego twórczość zainspirowała Jasieńskiego do wykreowania jednego z pseudonimów: Manggha. Dzięki zaangażowaniu samego kolekcjonera rozmiłowanego w japońszczyźnie, ten szczególnie cenny zbiór japoników stał się źródłem różnorodnych inspiracji dla artystów jego pokolenia - twórców polskiego modernizmu, wpisujących polską sztukę w nurt ogólnoeuropejskich przemian zachodzących w sztuce przełomu stuleci.

Wiele cennych muzealiów z kolekcji Jasieńskiego jest eksponowanych na wystawach stałych Muzeum Narodowego: w Sukiennicach w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, w Gmachu Głównym w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, w Galerii Rzemiosła Artystycznego i na wystawie Broni i Barwy w Polsce, także w Domu Józefa Mehoffera, dawniej nawet w Muzeum Książąt Czartoryskich w Galerii Malarstwa Zachodnioeuropejskiego.

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków II piętro
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa - niedziela: 10.00-16.00
Utagawa Hiroshige, Scena w śniegu
z serii: "Wytworny książę Genji", drzeworyt barwny, papier
Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego
Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego
Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego
Przestrzeń wystawy w Kamienicy Szołayskich
Przestrzeń wystawy w Kamienicy Szołayskich
Kitsuke – ubieranie kimona
Kitsuke – ubieranie kimona

Na blogu

Mecenas MNK

Sponsor Kamienicy Szołayskich

Sponsor wystawy

Partner

Patroni medialni