{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Legiony Polskie 1914-1918 06.08.2014-30.09.2015 Legiony Polskie 1914-1918
Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo WiFi Przewijak Przewijak

Wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego. 

6 sierpnia 2014 roku, w setną rocznicę wymarszu 1 Kompanii Kadrowej, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie otwarta została wystawa poświęcona Legionom Polskim.

W zbiorach MNK przechowywana jest jedna z najbogatszych kolekcji sztuki legionowej, na którą złożyły się: dar Naczelnego Komitetu Narodowego z 1920 roku, obejmujący gromadzone w latach wojny prace artystów służących w Legionach, oraz dary osób prywatnych napływające zarówno w czasie wojny, jak i w okresie późniejszym. Ta ogromna kolekcja licząca setki rysunków, akwarel, obiektów falerystycznych, ale też umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia jest zaprezentowana w Krakowie po raz pierwszy od ponad 20 lat.

Wstępem do opowieści o historii Legionów jest ogólny obraz Wielkiej Wojny. Wyeksponowane są przykłady umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia używanego przez wojska niemieckie, austro-węgierskie, rosyjskie i francuskie.

Dzięki specjalnej aplikacji multimedialnej można przeglądać atlas Wielkiej Wojny (na ekspozycji znajdzie się też jego oryginał) – wydawany w Niemczech co tydzień od 1914 do 1918 roku. Aplikacja ta pozwoli śledzić sytuację na frontach dzień po dniu.

Do armii państw zaborczych powołano około 2 milionów żołnierzy narodowości polskiej. Najwięcej, bo ponad 200 tysięcy do armii austro-węgierskiej. Walkę i życie frontowe zilustrują fotografie z albumu pamiątkowego 16 Pułku Strzelców z Krakowa powstałego w latach 1916–1917 na froncie wschodnim.

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków Galeria Broń i Barwa w Polsce
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00
/ fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK
Wernisaż wystawy "Legiony Polskie 1914-1918"
Wernisaż wystawy "Legiony Polskie 1914-1918"
Wernisaż wystawy "Legiony Polskie 1914-1918"
Wystawa "Legiony Polskie 1914-1918"
Wystawa "Legiony Polskie 1914-1918"
Z życia legionisty
Z życia legionisty

Wsparcie finansowe

Mecenas MNK

Honorowy patronat medialny

Patroni medialni