Tężnia Roberta Kuśmirowskiego
-
Niektórzy zbierają znaczki, Muzeum Narodowe w Krakowie kolekcjonuje sztukę, a Robert Kuśmirowski – jeden z najciekawszych i najaktywniejszych polskich artystów – gromadzi różne przedmioty: stare meble, maszyny, przyrządy, zabawki, książki, gadżety. Zbiory te, przechowywane w kilku magazynach, przeniósł do drewnianej konstrukcji przypominającej tężnie solankowe, wykorzystywane w lecznictwie od XIX wieku, np. w Ciechocinku. Konstrukcja Kuśmirowskiego ma 22 metry długości, 8 m szerokości i 6 m wysokości. Wewnątrz, według kolorów, rozmiarów i funkcji, poukładane są tysiące przedmiotów. Czas i pogoda wpływają na to prywatne "muzeum" artysty, podobnie jak na tężnie solankowe. Kuśmirowski oddziaływanie swojej Tężni nazywa inhalowaniem sztuką wyprowadzoną z magazynów.
Robert Kuśmirowski – rocznik 1973, performer, fotograf, rysownik, autor instalacji – nazywany jest fałszerzem czasu, genialnym mistyfikatorem. Zwrócił na siebie uwagę, tworząc kunsztowne i przewrotne falsyfikaty dawnych przedmiotów. Odtworzył wagon kolejowy, cmentarz, bibliotekę, gabinet osobliwości, laboratorium. W swojej sztuce odwołuje się do pamięci, przeszłości, historii.
Tężnia zapowiada wystawę „#dziedzictwo”, prezentowaną w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w dniach 23 czerwca 2017 – 7 stycznia 2018.
Zapraszamy codziennie w godz. 8.00 – 20.00, wstęp bezpłatny. -
-
-
-
-
-
-
-
-