{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Słowa kluczowe:

wystawa, starodruki

Ciężka ręka sprawiedliwości – wina, prawo i kara

  • Czym był płaszcz hiszpański zwany też płaszczem hańby, w którym przestępca prowadzony był ulicami miasta? Jak wymierzano kary w Rosji na początku XIX wieku? Jak wyglądała próba gorącego żelaza, czyli średniowieczna metoda ustalania winy w procesie sądowym? Czego dotyczy traktat Młot na czarownice wydany w Krakowie w roku 1614? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań próbujemy odnaleźć na kartach dawnych ksiąg prezentowanych na wystawie dotyczącej szeroko pojętej tematyki prawa, winy i kary. Człowiek od chwili urodzenia aż do śmierci jest podmiotem prawa. Księgi zgromadzone na wystawie ukazują skomplikowaną i wieloznaczną naturę prawa oraz jego kształtowanie i różnicowanie się na przestrzeni wieków. Ilustrują rozwój prawa cywilnego, karnego oraz kościelnego w krajach europejskich i w Polsce od średniowiecza po wiek XIX. Prawo rzymskie, które znacząco wpłynęło na rozwój prawodawstwa europejskiego, prawo kanoniczne oraz prawo polskie reprezentowane są przez statuty, kodeksy i zbiory praw.

    Pokazano 79 ksiąg, od najstarszych inkunabułów wydanych jeszcze w końcu XV wieku aż po książki z pierwszej połowy XIX wieku, a także 19 map i atlasów, ukazujących świat i Europę powstałych od końca XVI do połowy XIX wieku. Wśród zebranych dzieł znalazły się traktaty, pisma i rozprawy prawnicze, ustawy konstytucyjne oraz podręczniki do nauki prawa.
    Wątki odnoszące się do kwestii winy i kary oraz istoty sprawiedliwości poruszają także dzieła podróżnicze, historyczne czy literackie. Wyobrażenie Apokalipsy i Sądu Ostatecznego oddają drzeworyty ilustrujące amsterdamską edycję Biblii z roku 1578, zaś obraz piekła, jako kary za grzech śmiertelny, bogato ilustrowane weneckie wydanie Boskiej komedii Dantego z roku 1544. W przewodniku po Paryżu z 1716 roku można zobaczyć widok Bastylii, a izbę sądową w Ratuszu krakowskim przedstawia litografia z opracowania dotyczącego magistratów miast polskich wydanego w roku 1845.

    Pojęcie sprawiedliwości, nieodłącznie łączące się z systemem prawnym i karnym, obrazują personifikacje rzymskiego bóstwa Iustitii – Sprawiedliwości oraz jej alegorie, umieszczane na kartach tytułowych i w winietach ksiąg. Swoje zdanie w kwestii sprawiedliwości praw wypowiedział w dwuwierszu Jan Kochanowski. Jego aforyzm: „Prawa są równie iako paięczyna, Wróbl się przebije, a na muszkę wina”, został umieszczony w zbiorze utworów z 1604 roku, również prezentowanym na wystawie.

  • Pobierz zdjęcie

    Karol Mecherzyński, O Magistratach Miast Polskich A W Szczególności Miasta Krakowa. Kraków, 1845, MNK Personifikacja wymiaru sprawiedliwości – winieta na karcie tytułowej.

  • Pobierz zdjęcie

    Karol Mecherzyński, O Magistratach Miast Polskich A W Szczególności Miasta Krakowa. Kraków, 1845, MNK Widok Izby Sądowej w Ratuszu Krakowskim zburzonym w 1820 r. – litografia.

  • Pobierz zdjęcie

    Gottfried Lengnich, Prawo Pospolite Krolestwa Polskiego. W Krakowie, 1761, MNK Prawo publiczne Królestwa Polskiego Gottfrieda Lengnicha w tłumaczeniu na język polski – karta tytułowa.

  • Pobierz zdjęcie

    Sposob Krotki Do Ułożenia Processu Sądowego w Miastach Wolnych Rzeczypospolitey Polskiey […] Roku 1791. w Warszawie, MNK Karta tytułowa opisu procesu sądowego różnych instancji w miastach polskich opracowanego w dobie Sejmu Czteroletniego w roku 1791.

  • Pobierz zdjęcie

    Thomas More, L’Utopie. A Leide, 1715, MNK Więźniowie w złotych łańcuchach – miedzioryt w dziele Tomasza Morusa Utopia, w którym autor stworzył wizję idealnego społeczeństwa, żyjącego w sprawiedliwym państwie.

  • Pobierz zdjęcie

    Claude-Marin Saugrain, Les Curiositez De Paris, De Versailles, De Marly, De Vincennes, De S. Cloud, Et Des Environs. A Paris, 1716, MNK Widok wschodniej części Paryża, z budynkiem Bastylii w tle - drzeworyt z przewodnika po Paryżu. Od XVII w. Bastylia była ciężkim więzieniem. Jej zdobycie 14 lipca 1789 r. uznawane jest za początek Rewolucji Francuskiej.

  • Pobierz zdjęcie

    John Howard, État Des Prisons, Des Hôpitaux Et Des Maisons De Force. A Paris, 1791, MNK Przestępca prowadzony ulicami w tzw. płaszczu hańby lub płaszczu hiszpańskim czyli narzędziu kary podobnym do beczki. Miedzioryt z tomu 1 Stanu więzień, szpitali i domów poprawczych, pracy postulującej m.in. reformę więziennictwa i szpitalnictwa.

  • Pobierz zdjęcie

    Mikołaj Chwałkowski, Regni Poloniae Jus Publicum. Regiomonti, 1676, MNK Miedziorytnicza karta tytułowa krótkiego dzieła o ustroju, systemie prawnym, religii oraz geografii Rzeczpospolitej Obojga Narodów, z portretem króla Jana III Sobieskiego. Praca wydana została w Królewcu w roku koronacji Jan III Sobieskiego.

  • Pobierz zdjęcie

    Friedrich von SPEE, Cavtio Criminalis, Seu De Processibvs Contra Sagas Liber. Posnaniae, 1647, MNK Miedziorytniczy frontyspis traktatu dotyczącego procesów przeciwko czarownicom niemieckiego jezuity i poety, krytyka tychże procesów, wydany w Poznaniu.

  • Pobierz zdjęcie

    Reinhold Curicke, Der Stadt Danzig Historische Beschreibung. Amsterdam und Dantzigk, 1687, MNK Scena wymierzania kary chłosty przed więzieniem w Gdańsku. Miedzioryt w dziele opisującym historię Gdańska.

  • Pobierz zdjęcie

    Mikołaj Zalaszowski, Jvs Regni Poloniae. Posnaniae, 1720, MNK Frontyspis podręcznika prawa polskiego, popularnego w XVIII w.

  • Pobierz zdjęcie

    Plutarchus, Opera, Qvae Extant, Omnia Plvtarchi Chaeronei, Ethica Sive Moralia Complectentia. Francofvrti, 1605, MNK Justitia- personifikacja wymiaru sprawiedliwości umieszczona w drzeworytniczym sygnecie drukarskim, znajdującym się na karcie tytułowej Etyki Plutarcha starożytnego greckiego pisarza.

  • Pobierz zdjęcie

    Grzegorz z Szamotuł, Processus Juris breuior. Cracouiae, 1531, MNK Karta tytułowa krótkiego podręcznika prawa kanonicznego, opracowanego przez Grzegorza z Szamotuł, profesor prawa kanonicznego na Akademii Krakowskiej

  • Pobierz zdjęcie

    Digestvm Vetvs. Lvgdvni, 1562., MNK Arbor iurisdictionum – drzewo jurysdykcji. Drzeworyt z Digesta, najobszerniejszej części prawa rzymskiego, skodyfikowanego w VI w. na rozkaz cesarza Justyniana I.

  • Pobierz zdjęcie

    Digestvm Vetvs. Lvgdvni, 1562., MNK Justitia na tronie – personifikacja wymiaru sprawiedliwości z drzeworytniczej winiety na karcie tytułowej. Digesta to najobszerniejsza część prawa rzymskiego, skodyfikowanego w VI w. na rozkaz cesarza Justyniana I.

  • Pobierz zdjęcie

    Denys Godefroy, Corpvs Ivris Civilis In IIII. partes distinctum. [Genevae], 1594-1595, MNK Justitia na tronie – personifikacja wymiaru sprawiedliwości, umieszczona w drzeworytniczym obramieniu karty tytułowej zbioru prawa rzymskiego, skodyfikowanego w VI w. na rozkaz cesarza Justyniana I.

  • Pobierz zdjęcie

    Joost de Damhouder, Praxis Rervm Civilivm, Antverpiae, 1596, MNK Mundanae Justitiae Effigies – alegoryczne przedstawienie tronującej Sprawiedliwości Ziemskiej o dwóch twarzach rzymskiego boga Janusa. Drzeworyt z traktatu dotyczącego prawa cywilnego autorstwa flamandzkiego prawnika.

  • Pobierz zdjęcie

    Kara śmierci wykonana na kochanku i niewiernej małżonce władcy Whidah (Juida), królestwa w zachodniej Afryce na terenie dzisiejszego Beninu nad Zatoką Gwinejską – miedzioryt z historii podróży wydanej w latach 1780–1786, MNK

  • Pobierz zdjęcie

    Kary wymierzane niewolnikom – miedzioryt w opisie francuskiej wyprawy do zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej w latach 1695–1697, MNK

  • Pobierz zdjęcie

    Miedziorytnicza karta tytułowa dzieła prawniczego wydanego przez Pawła Szczerbica, polskiego prawnika, syndyka lwowskiego i sekretarza królewskiego, MNK

  • Pobierz zdjęcie

    Wizerunki komisarzy z dzieła Stanisława Sarnickiego porządkującego obowiązujące prawo polskie – drzeworyt, MNK

  • Pobierz zdjęcie

    Karta tytułowa pracy Bartłomieja Groickiego zawierającej przepisy postępowania sądowego w sądach miejskich, MNK

  • Pobierz zdjęcie

    Karta tytułowa polskiego tłumaczenia Kodeksu Napoleona , MNK

Pobierz fotogalerię