{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pożegnanie z wystawą "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz"

Fot. Mateusz Szczypiński - Pracownia Fotograficzna MNK

Pożegnanie z wystawą "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz"

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
18.11.2017
sobota
15:00
wstęp wolny
Zapraszamy na finisaż wystawy "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz".
– Nie ukrywam, że decyzji o zorganizowaniu tej wystawy od początku towarzyszyły kontrowersje – mówił podczas otwarcia ekspozycji "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz" dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej. – Z wielu stron padały pytania: dlaczego pokazywać rysunki i obrazy, które z racji czasu i miejsca powstania stanowią temat szokujący i przerażający. Czy to rzeczywiście dzieła sztuki? Dziś wiemy, że wystawa spotkała się z pozytywnym i bardzo emocjonalnym odbiorem publiczności. Ściana, na której można zostawić swój odcisk palca, nawiązując do pracy Józefa Szajny, bardzo szybko zapełniła się świadectwami pamięci o Auschwitz. W księdze pamiątkowej ekspozycji widzowie wpisali dziesiątki poruszających komentarzy w kilku językach.

W niedzielę 19 listopada pokaz prac więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w Muzeum Narodowym w Krakowie dobiegnie końca. W ramach finisażu w sobotę 18 listopada o godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie "Auschwitz - między czernią a bielą". Wspólnie z Aleksandrą Wójcik i Maciejem Zdziarskim, autorami książki "Dobranoc, Auschwitz", będziemy rozmawiać o mniej znanych aspektach rzeczywistości obozowej: o tym, że za ogrodzeniem z drutu kolczastego istniały przyjaźń i miłość, które pomagały przetrwać, że więźniowie pisali listy do najbliższych, a ilustrowanie ich pozwalało uciec od koszmaru, o orkiestrze obozowej i lagermuzeum, o wigiliach, ale także o ucieczkach. Spotkanie poprowadzi Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wstęp wolny, podobnie jak na samą wystawę.
Słowa kluczowe: Twarzą w twarz, Auschwitz