{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Koncerty w Atmie

Karol z Atmy Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytora

Cykl: Koncerty w Atmie
Karol z Atmy Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytora

MNK Szymanowski

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
07.07.2022
czwartek
18:00
wstęp wolny
RECITAL
Tradycja i współczesność

 

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Hortensja Dąbek – fortepian

 

7 lipca (czwartek) 2022

godz. 18:00

Aleksandra Hortensja DĄBEK urodziła się 1 października 1996 roku w Krakowie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej oraz w klasie fortepianu historycznego dr Katarzyny Drogosz. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Kluczową rolę w jej edukacji artystycznej odegrała pani Olga Łazarska, pod której kierunkiem ukończyła PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

 

Młoda pianistka jest laureatką licznych konkursów muzycznych, m.in.: Chopinowskie Interpretacje Młodych (2019, II Nagroda), VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (2016, III Nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Debut” w Nowym Jorku (2016, II Nagroda), XXI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2013, I Nagroda oraz nagrody specjalna za najlepsze wykonanie mazurka Chopina i Preludium Karola Szymanowskiego),

 

X Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu (2011, I Nagroda), VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” (2010, I Nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie w Estonii, (2010, III Nagroda i nagroda specjalna – koncert w Singapurze).

 

Osiągnięcia konkursowe Aleksandry Dąbek zaowocowały zaproszeniami do udziału w koncertach nie tylko w Polsce, ale także w Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Estonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Węgrzech. W 2019 roku Aleksandra Dąbek zagrała recital w ramach festiwalu „Wawel o zmierzchu” oraz wykonała dwa recitale w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W 2018 roku pianistka wystąpiła na festiwalu „Chopin au Jardin” w Paryżu oraz  kolejny raz w Muzeum Fryderyka Chopina w ramach cyklu „Młode Talenty”, organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, tym razem grając na instrumencie historycznym. W 2016 roku zadebiutowała w Carnegie Hall oraz w wiedeńskiej sali Ehrbar Saal. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Chopin. Schumann”.

 

Aleksandra Dąbek jest laureatką Stypendium Fundacji Yamaha. W  latach 2010-2015 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wielokrotnie otrzymała Stypendium Fundacji Sapere Auso oraz Stypendium Burmistrza Gminy Trzebinia. Artystka reprezentowała Polskę podczas 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku.

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Hortensja Dąbek – fortepian

 

PROGRAM RECITALU

 

Anna Zawadzka-Gołosz (* 1955)

„I rozmawiają ze sobą struny cztery”

Karol Szymanowski (1882-1937)

Mazurek op. 62 nr 1

Fryderyk Chopin (1810-1849)

24 Preludia op. 28

I              Preludium C-dur

II             Preludium a-moll

III            Preludium G-dur

IV            Preludium e-moll

V             Preludium D-dur

VI            Preludium h-moll

VII          Preludium A-dur

VIII         Preludium fis-moll

IX            Preludium E-dur

X             Preludium cis-moll

XI            Preludium H-dur

XII           Preludium gis-moll

XIII          Preludium Fis-dur

XIV         Preludium es-moll

XV          Preludium Des-dur («Deszczowe»)

XVI         Preludium b-moll

XVII        Preludium As-dur

XVIII       Preludium f-moll

XIX          Preludium Es-dur

XX           Preludium c-moll

XXI          Preludium B-dur

XXII         Preludium g-moll

XXIII       Preludium F-dur

XXIV       Preludium d-moll

 

Słowo o muzyce:

dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie

Kurator do spraw programowych „Atmy”

Słowa kluczowe: koncert, Atma

Wydarzenie z cyklu