XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w MNK
Do północy sztab zebrał ponad 345 tys. zł. W całym Krakowie tego dnia zebrano ponad 900 tys.!
Tego dnia oddział Muzeum pełnił nie tylko funkcję galerii, ale również studia telewizyjnego przygotowującego relacje z tarasu Sukiennic, charakteryzatorni i zaplecza dla artystów grających na Rynku.
We wszystkich oddziałach MNK była prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Orkiestry. Wstęp do galerii stałych Muzeum tego dnia był bezpłatny – jak w każdą niedzielę. O godz. 13.00 przed Gmachem Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1 zaprosiliśmy gości do wspólnego zdjęcia "W sercu Muzeum".
Muzeum jak co roku zaprosiło wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na napoje i ciasteczka do naszych oddziałów.
Frekwencja w Muzeum tradycyjnie dopisała. Z atrakcji tego dnia skorzystało ponad 5 tysięcy osób. Najwięcej odwiedziło Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz wystawę Olgi Boznańskiej w Gmachu Głównym.
Aukcje Muzeum Narodowego w Krakowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nadal trwają – zapraszamy do licytacji:
- Noc ze smokiem
Nagrodą będzie wieczór na wystawie "W przestrzeni smoka. Sztuka chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie od 19.02 do 5.07.2015. Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny wieczór w trakcie trwania wystawy
z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Muzeum przygotuje specjalne pamiątki z wystawy dla wszystkich gości. - Orientalna przygoda w Muzeum
Dürer, Memling, Tycjan, Tintoretto, Veronese. Dzieła tych wspaniałych sławnych artystów będzie można oglądać w Krakowie za sprawą niezwykłej wystawy "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu" (25.06 – 27.09.2015). Przedmiotem licytacji będzie podwójne zaproszenie na wernisaż oraz uroczystą kolację po wernisażu. - Dzień w roli dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
Zwycięzca aukcji będzie mógł w uzgodnionym terminie (do końca 2015 roku) wprowadzić się do gabinetu Pani Dyrektor, spotkać z Kolegium Dyrekcyjnym i poznać plany Muzeum, odwiedzić wybrane Oddziały MNK, zaprosić gości na spotkanie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Otrzyma również certyfikat i wyjątkowe prezenty od Muzeum Narodowego w Krakowie. - Wyjątkowy dzień w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej)
Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny poniedziałek 2015 roku z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Specjalny przewodnik oprowadzi uczestników po Gabinecie Numizmatycznym. Kolekcjonerzy będą mogli uzyskać porady na temat swojej kolekcji. - Koncert solisty lub zespołu kameralnego w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atmaw Zakopanem
Zapraszamy muzyków, którym Muzeum proponuje organizację indywidualnego koncertu
w wyjątkowym miejscu, gdzie mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zapewniamy organizację koncertu (salę, obsługę, strojenie fortepianu, wydruk programu, promocję koncertu). Zwycięzca aukcji w uzgodnionym terminie (do 30 listopada 2015) będzie miał możliwość koncertowania w muzeum biograficznym Karola Szymanowskiego.
PROGRAM WYDARZEŃ FINAŁU WOŚP W MNK:
Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00–16.00
Galeria "Broń i Barwa w Polsce" poświęcona jest uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej.
- wystawa czasowa: Legiony Polskie 1914-1918 – wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego
Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików)
- Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej) – o godz. 11.00 spotkanie z kustoszem MNK Anną Budzałek przy obrazie "Martwa natura" autorstwa Szymona Piaseckiego.
- wystawa czasowa: Tadeusz Łapiński. Sztuka uniwersalna
- wystawa czasowa: Olga Boznańska (wstęp płatny)
- 13.00 - wspólne zdjęcie "W sercu Muzeum" na placu przed Gmachem Głównym - z muzealno-WOŚP-owych baloników robimy wielkie serce
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, 10.00–21.00
Galeria jest jednym z najsłynniejszych zbiorów muzealnych w Polsce i jedną z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W Galerii znajdują się dzieła najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Michałowskiego, Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego.
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00–16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską Jana Matejki, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W Domu Jana Matejki popularyzuje się nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów.
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, 10.00–16.00
W ramach ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów
z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Posesję okalają dziedzińce i ogrody. W ogrodowym lapidarium złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne kościołów i kamienic krakowskich.
- wystawa czasowa: Różnimy się w wierze – unikatowe druki religijne oraz dawne mapy ziem Rzeczypospolitej
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, 10.00–16.00
W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest wystawa Szuflada Szymborskiej. Ekspozycja wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji noblistki.
Muzeum Książąt Czartoryskich, "Arsenał" – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00–16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej – m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami Księgi umarłych, greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i sarkofagów.
- 11.00–14.00 warsztaty weekendowe (z cyklu Konik Muzealny) – O bogowie! Coś się rodzi w mojej głowie! (warsztaty płatne)
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00–16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony wg projektu Józefa Mehoffera.
Ośrodek Kultury Europejskiej - EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6, 10.00 –16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej od XII do XX wieku – m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre’a, Maurice’a de Vlamincka oraz rzeźby Bertela Thorvaldsena, Antonio Canovy i Gustava Vigelanda.
- Gra miejska: Na tropie Cancerosa (start: Rynek Główny – godzina 11.00) – edukacyjno-przygodowa gra, której celem będzie wytropienie agenta Cancerosa i jego pomocników. Podążając tropem Cancerosa, uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę detektywów i odszukać przebiegłego wroga i jego agentów.
UWAGA: konieczne zapisy! Więcej informacji >>
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, 10.00 –16.00
W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej Kraków na wyciągnięcie ręki: kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z krakowskiej katedry i kościoła Mariackiego. Pozostałe galerie są nieczynne z przyczyn konserwatorskich.
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, 10.00 –17.00
Muzeum biograficzne prezentuje życie i twórczość kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste (m.in. portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza).
- 12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem