{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rodzime zwyczaje i obrzędy w sztuce polskiej XIX i XX wieku

12.12.2016-14.01.2018 Rodzime zwyczaje i obrzędy w sztuce polskiej XIX i XX wieku

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało drugą już prezentację sztuki w Pałacu Prezydenckim, a jej tematem są rodzime tradycje i obyczaje, które znalazły wyraz w malarstwie polskim XIX i XX wieku. Ekspozycja obejmuje 39 obrazów ukazujących polskie tradycje religijne i świeckie, związane zarówno z obyczajowością ludu, jak i z etosem szlacheckim.

"Kluczem do doboru blisko czterdziestu prac był kalendarz liturgiczno-obrzędowy Kościoła katolickiego, ale pokazano też dzieła dotyczące szeroko rozumianej kultury szlacheckiej. To pierwsza tego typu ekspozycja w dziejach polskiego muzealnictwa" – pisze w katalogu Dyrektor MNK Andrzej Betlej.   

W Sali Kolumnowej centralne miejsca zajęły obrazy Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego poświęcone kultowi Matki Boskiej. Towarzyszą im dzieła Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Witolda Pruszkowskiego i Mariana Zarembskiego ukazujące nabożeństwa i modlitwy osobiste.

W Sali Obrazowej zgromadzono obrazy związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Są tam dzieła Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Chełmońskiego, Tadeusza Makowskiego, Ludwika de Laveaux, Teresy Roszkowskiej. Obok nich umieszczono przedstawienia Teodora Axentowicza, Józefa Czajkowskiego i Antoniego Piotrowskiego odnoszące się do święta Ofiarowania Pańskiego, zwyczajowo nazywanego świętem Matki Boskiej Gromnicznej, procesji  odbywanych wśród pól i ludowych obyczajów weselnych. 

Antyszambrę zdobią obrazy Michała Stachowicza – pierwszego polskiego malarza, który przedstawiał polskie zwyczaje i obrzędy – oraz Artura Grottgera i Franciszka Kostrzewskiego.

Pałac Prezydencki w Warszawie

ul. Krakowskie Przedmieście 46/48
/ fot. Bartosz Cygan - Pracowania Fotograficzna MNK
Rodzime zwyczaje i obrzędy

Organizatorzy