Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

XVII - Dział Archiwum i Zbiór Rękopisów Czartoryskich

XVII - Dział Archiwum i Zbiór Rękopisów Czartoryskich

Znajdujący się w Muzeum Książąt Czartoryskich Dział XVII gromadzi dyplomy pergaminowe, rękopisy, archiwalia Wielkiej Emigracji, Archiwum Domowe Czartoryskich, Archiwum Gospodarcze Czartoryskich, archiwalia dotyczące historii Biblioteki i Muzeum Książąt Czartoryskich. Własność Fundacji Książąt Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Archiwum i zbiór rękopisów Czartoryskich obejmuje 13 tysięcy jednostek inwentarzowych. Wśród nich przechowywane są słynne Teki Naruszewicza oraz Acta Tomiciana, część archiwum koronnego, archiwum wielkorządców krakowskich od XVI do XVIII wieku. Tu również znajduje się kolekcja dyplomów pergaminowych (m.in. akt Unii Horodelskiej Polski z Litwą z 1413 roku, Hołd Pruski 1525) i rękopisów, m.in. iluminowanych.

W zbiorach Biblioteki przechowywane są rękopisy: Złoty Kodeks Pułtuski (XI wiek), Kroniki Jana Długosza (XV wiek), Psałterz Puławski (XVI wiek) i Pontyfikał Erazma Ciołka (XVI wiek) oraz wiele innych.
Dotychczas ukazało się drukiem 5 tomów katalogów, obejmujących sygnatury 1-2300, 5214-5319 oraz katalogi pergaminów z lat 1148-1506 i 1506-1828.

ARCHIWUM PUBLICZNE

W jego skład wszedł między innymi: zbiór dokumentów pergaminowych od XII-XIX wieku (1330 sygn.) wydawanych przez monarchów polskich i obcych oraz papieży, akta panowań królów polskich od XIV-XVIII wieku jak: noty i instrukcje dla poselstw dyplomatycznych, akta sejmowe, akta wojskowe, korespondencja.

Znajduję się tu także duża kolekcja rękopisów iluminowanych od IX do XVII w. polskich oraz zachodnioeuropejskich zarówno o treści religijnej jak i świeckich, oraz kolekcja rękopisów orientalnych.

Blisko 200 lat temu w Puławach, ks. Izabela Czartoryska, tworząc zbiory Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego, zgromadziła (głównie poprzez dary) i własnoręcznie ułożyła w 84 woluminach autografy sławnych postaci, piszących do członków rodziny Sieniawskich i Czartoryskich, od czasów saskich do sobie współczesnych.

Do Archiwum Publicznego na początku XX w. została wcielona część Archiwum Hotelu Lambert. Znajdują się w nim dokumenty do: dziejów Powstania Listopadowego, przewiezione po jego upadku do Galicji i Paryża, a także działalności politycznej obozu Czartoryskich z czasów Wielkiej Emigracji po 1831 roku oraz oświatowej i kulturalnej. W bogatej korespondencji z tego czasu spotykamy listy A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Z. Krasińskiego, C. K. Norwida, J. I. Kraszewskiego, F. Chopina i wielu znanych postaci: pisarzy, poetów i artystów działających na emigracji.

Archiwum Publiczne zawiera obok wymienionych także kolekcję rękopisów Jana Szembeka, kanclerza wielkiego koronnego, z dokumentami pochodzącymi z prywatnego gabinetu króla Augusta II (67 sygn.), zbiór XVIII wiecznych kopii dokumentów do dziejów Polski tzw. Teki Naruszewicza, związane z przygotowaniem i edycją podręcznika do historii w 1780 r. (220 sygn.), oryginały i kopie dokumentów i materiałów do historii gospodarczej XVIII wieku zwane Zbiorem Feliksa Łoyki (65 sygn.) i wiele innych rękopisów polskich i obcych.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję