Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum odpowiedzialne

fot. Jakub Płoszaj, Pracownia Fotograficzna MNK

Muzeum odpowiedzialne

Przedstawiamy Państwu dokument „Muzeum, ludzie, przyszłość”, który określa sposób, w jaki zespół Muzeum Narodowego w Krakowie zamierza wprowadzać zasady zrównoważonego rozwoju w poszczególnych obszarach działalności. To szereg wytycznych, które zespół Muzeum będzie stosował, planując kolejne działania. Misja Muzeum społecznie otwartego uwzględnia wpływ instytucji na otoczenie, środowisko naturalne i tworzenie ładu organizacyjnego opartego na odpowiedzialnym zarządzaniu.


Tu znajdziesz dokument misji społecznej odpowiedzialności Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Czytaj więcej o dokumencie misji.
Oto nasz pierwszy raport z realizacji misji społecznej odpowiedzialności MNK (2022-2023).

zobacz, jak w praktyce wyglądają działania w ramach misji społecznej odpowiedzialności Muzeum Narodowego w Krakowie 


Muzeum Narodowe w Krakowie zapewnia dostępność strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności MNK zawiera również informacje i linki związane z dostępnością architektoniczną i cyfrową, które pomogą przygotować się do wizyty w naszych oddziałach osobom o złożonych potrzebach motorycznych i poznawczych. 

W 2022 roku Muzeum Narodowe w Krakowie podjęło realizację projektu Muzeum bardziej dostępne, w ramach projektu grantowego "Kultura bez barier". Głównym celem przedsięwzięcia jest zbudowanie aktywnej grupy odbiorców sztuki i uczestników życia kulturalnego oraz przełamanie społecznych stereotypów. Temu celowi służy budowanie stałego, regularnego programu działań edukacyjnych, skierowanych do osób o szczególnych potrzebach. Drugim celem projektu jest dostosowanie przestrzeni i sposobu przekazywania informacji, tak by wszystkie osoby odwiedzające muzeum czuły się bezpiecznie i komfortowo.

Współpraca między Muzeum Narodowym w Krakowie a Fundacją Equinum to projekt Trzecie Oko, którego uczestnikami i uczestniczkami były grupy uczniów klas licealnych z zespołu szkół w Świątnikach Górnych oraz osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością narządu wzroku, które związane są  ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Świstak” oraz ze stowarzyszeniem Fundacja Szansa - jesteśmy razem. 

Projekt Spektrum w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne" oparty jest o współpracę z europejskimi partnerami o bogatych i wieloletnich doświadczeniach w pracy z osobami ze spektrum autyzmu. 

Ideą działań jest wypracowanie takich zasad pracy instytucji kultury, dzięki którym muzea w Polsce staną się miejscem bardziej przyjaznym osobom z ASD. W tym celu współpracujemy z instytucjami kultury i ośrodkami badawczymi z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Belgii.





Muzeum Narodowe w Krakowie i Stowarzyszenie Wikimedia Polska proponują gościom i sympatykom MNK czynny udział w współtworzeniu Wikipedii i jej siostrzanych projektów. Status publicznej instytucji zobowiązuje nas, by zmierzać do tego, by zbiory muzealne były dostępne w najszerszy możliwy sposób. Obecność muzeum w rozmowie o kulturze i dziedzictwie to, oprócz tworzenia wystaw i publikacji o sztuce, dążenie do usunięcia barier w korzystaniu z zasobów, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów domeny publicznej. Jednym z kamieni milowych w działalności Muzeum Narodowego w Krakowie było udostępnienie reprodukcji cyfrowych w bardzo dobrej jakości i dużej rozdzielczości w internetowym katalogu na platformie zbiory.mnk.pl oraz w otwartym repozytorium Wikimedia Commons.

DZIAŁAJMY RAZEM

Mała Ambasada Muzealna to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o muzeum partycypacyjne. Zaproszenie do współpracy, zamiast propozycji “skorzystania z oferty”. To próba zatarcia granicy między instytucją-nadawcą, a gościem-odbiorcą. Wreszcie, dzięki włączeniu w działania muzealne naprawdę młodych ludzi, tworzymy przestrzeń, w której dorośli nie muszą decydować o wszystkim. Sądzimy, że jest ona potrzebna, nawet (lub szczególnie) w tak poważnym miejscu, jak muzeum. Przeczytaj więcej o tegorocznym projekcie MAMBA i poznaj proces tworzenia nowego audioprzewodnika po Galerii XX+XXI w Gmachu Głównym MNK!



Projekt partycypacyjny dla młodzieży: Mistrz z obrazem - zróbmy to razem to propozycja MNK skierowana do młodzieży szkół średnich. Cykl intensywnych spotkań zaowocował wspólną produkcją programu i materiałów filmowych związanych z wystawą Matejko. Malarz i historia.



Film Łączy nas Matejko to efekt współpracy Działów Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Zamku Królewskiego w Warszawie - czterech instytucji, w których można zobaczyć dzieła Jana Matejki. W ramach projektu zapytano o postać malarza pracowników i pracowniczki innych działów wszystkich muzeów. Warto posłuchać tych głosów osób, które osobiście i unikalnie rozszyfrowały język malarza.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję