Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Nowe nabytki

Nowe nabytki

Dwa obrazy Wyspiańskiego trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie
Dwa obrazy Wyspiańskiego trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie
W 111. rocznicę śmierci wybitnego polskiego malarza Stanisława Wyspiańskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zaprezentowało dwa wyjątkowe obrazy jego autorstwa, które już niebawem będzie można oglądać w MNK. „Autoportret” z 1897 roku i „Portret doktora Jana Raczyńskiego” z 1904 roku zostały zakupione dzięki dotacji MKiDN przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W uroczystości przekazania obrazów, która odbyła się 28 listopada w MKiDN, wzięli udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.
Kolejny karton do witraża Józefa Mehoffera w zbiorach MNK
Kolejny karton do witraża Józefa Mehoffera w zbiorach MNK
W 2018 roku, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, własnością Muzeum Narodowego w Krakowie stał się karton Józefa Mehoffera do fryburskiego witraża Św. Katarzyna i św. Barbara z 1899 roku. Wraz z kartonem Św. Sebastian i św. Maurycy współtworzy on projekt witraża Męczennicy, należącego do grupy ośmiu realizacji witrażowych Józefa Mehoffera z lat 1895-1919 w nawach bocznych katedry św. Mikołaja we Fryburgu.
Karton do witraża
Karton do witraża "Kościół" projektu Mehoffera
W roku 2017, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje muzealne", własnością Muzeum Narodowego w Krakowie stał się karton Józefa Mehoffera do witraża Kościół, wykonany w roku 1900. Współtworzy on wraz z kompozycją Wiara projekt witraża Najświętszy Sakrament, jednego z ośmiu Mehofferowskich witraży w nawach bocznych katedry św. Mikołaja we Fryburgu, realizowanych w latach 1895-1919.
Dar prof. Marka Cecuły dla Muzeum Narodowego w Krakowie
Dar prof. Marka Cecuły dla Muzeum Narodowego w Krakowie
Od 9 kwietnia do początku czerwca, w Galerii BB w Krakowie, miała miejsce retrospektywna wystawa porcelany Marka Cecuły "Beauty of imPERFECTION", prezentująca jego dorobek z ostatnich 40 lat, poczynając od porcelany z okresu nowojorskiego, po najnowsze projekty wykonane dla Ćmielów Design Studio. Po zakończeniu wystawy projektant zadecydował o przekazaniu w darze do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie kilku przykładów swoich prac.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję