Towarzystwo Przyjaciół MNK

w zaistniałej sytuacji wszystkie spotkania zaplanowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie są odwołane.
Decyzja ta jest podyktowana troską o Państwa zdrowie. W miarę możliwości spotkania odbędą się w najbliższym możliwym terminie, o czym będziemy informować.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół MNK
Małgorzata Buyko, prezes
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie zostało założone w 1903 r. i jest najstarszym tego typu stowarzyszeniem w Polsce.
Aktualności:
TPMNK - podsumowanie roku 2017
TPMNK - podsumowanie roku 2016
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2013
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2013
TPMNK – podsumowanie działalności z II półrocza 2012
TPMNK – podsumowanie działalności z I półrocza 2012
Projekt Interpretacja dziedzictwa dla seniorów
Zakończenie projektu - podsumowanie spotkania na Zamku w Niepołomicach
Jego pomysłodawcami byli:
- Teodor Axentowicz – malarz, grafik i rysownik,
- Feliks „Manggha” Jasieński - wybitny kolekcjoner, znawca sztuki i publicysta,
- Leon Wyczółkowski - wybitny malarz i grafik,
- Feliks Kopera - prof. dr historyk sztuki i muzeolog.
Na początku swojego istnienia Towarzystwo stawiało sobie za cel zakup dzieł artystów polskich, z biegiem lat rozszerzyło swoją działalność o popularyzację zbiorów muzeum. Obecne cele i zadania Towarzystwa zawarte są w jego Statucie.
Aktualnie Towarzystwo liczy około 400 członków. W przeważającej większości są to osoby, które zakończyły działalność zawodową i mogą rozwijać swoje zainteresowania. Uczestniczymy w wielu ciekawych wydarzeniach poprzez zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym i innych, bierzemy udział w wykładach i innych imprezach organizowanych przez Muzeum.
W skład zarządu Towarzystwa wchodzą następujące osoby:
Prezes: Małgorzata Buyko
Wiceprezesi: Anna Gasek, Janina Skorupska
Skarbnik: Barbara Nowakowska
Sekretarz: Danuta Szust
Członkowie: Teresa Buczyńska, Halina Russek, Anna Szerer, Wanda Żuraniewska
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – vakat po zmarłym Michale Łuszczkiewiczu,
Członkowie – Anna Referda, Anna Romanowska.
Zarząd pełni dyżur w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Gmachu Głównym MNK w godz. 12.00-16.00. Adres e-mail: tpmnk@interia.pl
Do sukcesów naszego Towarzystwa w ostatnich latach należy zaliczyć:
1. Dofinansowanie na kwotę 14 900 złotych grafik Stanisława Fijałkowskiego dla Działu Grafiki MNK.
2. Zakup dwóch osiemnastowiecznych ewangeliarzy cerkiewnych, za sumę 4 500 złotych, dla Działu Starodruków MNK. Cykl wykładów "Wokół Muzeum" z udziałem wybitnych specjalistów - przy współpracy z Sekcją Edukacji MNK w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
3. Zorganizowanie uroczystości z okazji 110 lat istnienia Towarzystwa i wydanie okolicznościowego informatora.
4. Wystawa "Rozmowy niedokończone - wokół Rejtana Jana Matejki" według pomysłu Małgorzaty Buyko, współfinansowana przez Towarzystwo, zrealizowana przez Muzeum Narodowe.
5. Pozyskanie funduszy (ok. 200 000 zł) z MKiDN oraz UM Zakopane na działalność ATMY popularyzującą twórczość Karola Szymanowskiego.
W ostatnich latach obejrzeliśmy wiele interesujących wystaw, wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów. Zorganizowaliśmy kilkanaście jednodniowych wycieczek, których celem było zwiedzanie muzeów, obiektów sakralnych i innych zabytków architektonicznych.
Oprócz jednodniowych, organizujemy też i kilkudniowe wycieczki. Najważniejsze z nich w ostatnim czasie to, czterodniowa do Poznania, gdzie nawiązaliśmy przyjacielskie kontakty z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Kontakt ten zaowocował rewizytą poznańskiego Towarzystwa w Krakowie i miłym spotkaniem członków obydwu Towarzystw w Gmachu Głównym MNK. Zorganizowaliśmy też bardzo ciekawą czterodniową wycieczkę do Wrocławia, zwiedziliśmy piękny stary Wrocław, jego muzea i okolice.
W pamięci wielu pozostanie 4 dniowa wycieczka do Gdańska, gdzie nawiązaliśmy bardzo cenną znajomość z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, a jego członków gościliśmy w roku ubiegłym. W roku 2016 odbyła się planowana od dawna wyprawa autokarowa na
Dolny Śląsk. Nasze ostatnie wyprawy w roku 2017 to Cieszyn i malownicza zachodnia część Moraw.
Mocnym akcentem było 5 dniowe spotkanie ze stolicą, które miało na celu prezentację miasta „dawniej i dziś”, co było możliwe dzięki pomocy Muzeum Warszawy oraz zespołowi przewodników. Korzystaliśmy też z wynajętego autokaru.
Po kilku latach doświadczeń wycieczkowych wytworzyliśmy swój wypróbowany sposób organizacji, który polega na: określeniu celu (miejsc do odwiedzenia – wg założenia że są one na ogół trudno dostępne lub szczególnie interesujące, nawiązanie kontaktu z jego gospodarzem, który najczęściej zwalnia nas z opłat (muzea) lub traktuje ulgowo, miejsce zakwaterowania to (Dom Studencki lub hotel 3 gwiazdkowy), środki dojazdu – miasta duże (we własnym zakresie najczęściej pociąg lub autobus), w razie potrzeby wynajęcie autokaru do zwiedzenia miejscowych atrakcji, wyżywienie we własnym zakresie. Dzięki takiemu założeniu uczestnicy maja nieco czasu na indywidualne zwiedzanie, a ponadto koszt wycieczki jest znacznie niższy niż wyniósłby w wypadku zlecenia takiej usługi wyspecjalizowanej firmie turystycznej. Średnio udział w takich wycieczkach bierze 20-40 osób. Zważywszy na średni wiek uczestników, 60 plus, mamy dużą satysfakcję z dobrej kondycji naszych członków.
Co dwa miesiące, lub co kwartał, wydajemy komunikat, w którym proponujemy naszym członkom udział w różnych imprezach i wycieczkach.
Informacje dodatkowe:
Nr KRS - 0000022853
Nr konta – 23 1500 1979 1219 7003 4661 0000
Adres e-mail: tpmnk@interia.pl
Na powyższy rachunek depozytowy można dokonywać wpłat rocznych składek członkowskich, jak i innych na rzecz Towarzystwa. Rachunek prowadzony jest przez Bank Zachodni WBK.