Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowoeye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagraminstagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitter wifi youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Zbiory

Zbiory

Zbiory

Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum Narodowe w Krakowie liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, zarządzana przez MNK.

Katalog zbiorów MNK w portalu Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe

Kolekcja Muzeum obejmuje przedmioty ze wszystkich epok. Najstarsze eksponaty Muzeum pochodzą z czasów przedhistorycznych, jest ich jednak niewiele, gdyż zasadniczo nie gromadzi się zabytków archeologicznych, z wyjątkiem archeologii klasycznej. Muzeum posiada za to odrębny zbiór sztuki starożytnej. Najnowsze eksponaty to dzieła nabywane od artystów tworzących współcześnie. Ponadto w Muzeum znajdują się kolekcje sztuki średniowiecznej, nowożytnej, z wieku XIX i XX.

Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka polska (malarstwo, rzeźba, rysunek, rzemiosło artystyczne). Muzeum posiada jednakże sporo eksponatów zachodnioeuropejskich oraz kolekcję sztuki cerkiewnej. Ponadto w Muzeum znajduje się bardzo cenny zbiór sztuki Dalekiego Wschodu, głównie japońskiej. Prócz dzieł sztuki Muzeum gromadzi zbiory biblioteczne (wśród nich stare druki, rękopisy i kartografię), numizmaty i dawną fotografię. Szczególnym działem jest Pracownia Ikonografii Krakowa, gdzie gromadzone są dawne widoki i zdjęcia Krakowa.

Większa część zbiorów pochodzi z darowizn dokonywanych głównie w okresie zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum otrzymało w darze m.in. kolekcje Feliksa Jasieńskiego, Emeryka hr. Hutten-Czapskiego, Erazma Barącza, Stanisława Ursyn-Rusieckiego, Wiktora Wittyga, Edwarda Goldsteina, Helany z Dąbczańskich Budzynowskiej i Stanisława Augusta Poniatowskiego i wielu innych.

Zbiory Muzeum rozdzielone są pomiędzy dwadzieścia jeden działów, z których każdy opiekuje się eksponatami o jednorodnym charakterze (np. Gabinet Numizmatyczny). Kolekcje udostępnia się szerokiej publiczności poprzez ekspozycje stałe i wystawy czasowe. Ponadto do celów badań naukowych możliwe jest zapoznanie się z przedmiotami przechowywanymi na co dzień w muzealnych magazynach.


Sortuj
 • Kolekcja ubiorów chińskich epoki Qing

  Kolekcja ubiorów chińskich epoki Qing

  13.02.2015 25 zdjęć
 • Zbiory sztuki chińskiej w MNK

  Zbiory sztuki chińskiej w MNK

  06.02.2015 23 zdjęcia
 • Zwiewne piękno

  Zwiewne piękno

  15 zdjęć
 • Z życia legionisty

  Z życia legionisty

  22 zdjęcia
 • Militaria w zbiorach MNK

  Militaria w zbiorach MNK

  12 zdjęć
 • Zawsze pod ręką

  Zawsze pod ręką

  12 zdjęć
 • Dawne mapy ziem Rzeczypospolitej i unikatowe druki religijne

  Dawne mapy ziem Rzeczypospolitej i unikatowe druki religijne

  8 zdjęć
 • Wybrane dzieła Stanisława Wyspiańskiego

  Wybrane dzieła Stanisława Wyspiańskiego

  14 zdjęć
 • Mistrz rysunku, czyli o mało znanych pracach Jana Matejki

  Mistrz rysunku, czyli o mało znanych pracach Jana Matejki

  15 zdjęć
 • Galeria Rzemiosła Artystycznego

  Galeria Rzemiosła Artystycznego

  5 zdjęć
 • Wnętrza

  Wnętrza "Pałacu pod Szyszkami"

  13 zdjęć
 • Zabytki ze zbioru Fundacji Książąt Czartoryskich

  Zabytki ze zbioru Fundacji Książąt Czartoryskich

  10 zdjęć
 • Józef Mehoffer – twórca wszechstronny

  Józef Mehoffer – twórca wszechstronny

  11 zdjęć
 • Rzeźba architektoniczna ze zbiorów MNK

  Rzeźba architektoniczna ze zbiorów MNK

  18 zdjęć
 • Arsenał - Galeria Sztuki Starożytnej

  Arsenał - Galeria Sztuki Starożytnej

  5 zdjęć
Sortuj
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję