Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Muzeum Narodowe na konferencji w Paryżu

Muzeum Narodowe na konferencji w Paryżu

Muzeum Narodowe na konferencji w Paryżu

18-19.11.2021
czwartek-piątek
W dniach 17-18 listopada w siedzibie Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk oraz Institut national d’Histoire de l’art odbywa się konferencja Od kolekcji do muzeów. Kolekcjonerstwo i mediacja kulturowa w czasach Feliksa Jasieńskiego.
Międzynarodowa konferencja o charakterze interdyscyplinarnym, która pierwotnie była planowana na 2020 rok, zorganizowana została z okazji przypadającej w ubiegłym roku rocznicy stulecia donacji kolekcji Feliksa Jasieńskiego na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Konferencja ma przedstawić nowe spojrzenie na działalność całego pokolenia kolekcjonerów-„pośredników kulturowych”, także tych z Europy Środkowej, którego Jasieński był przedstawicielem. Udział badaczy reprezentujących różne kraje i dyscypliny pozwoli wyjść poza narracje narodowe, zgodnie z teorią horyzontalnej historii sztuki, a także uzupełnić geografię transkulturową Europy, zamkniętą nadal w strefie relacji zachodnioeuropejskich.

W konferencji wezmą udział badacze i muzealnicy z Europy Zachodniej i Wschodniej. Wykład wprowadzający, poświęcony miejscu Jasieńskiego wśród kolekcjonerów europejskich jego epoki, wygłosi prof. Krzysztof Pomian, największy światowy autorytet w tej dziedzinie. Konferencja z pewnością przyczyni się to do wprowadzenia Jasieńskiego na europejską scenę naukową, na co w pełni zasługuje, a także otworzy perspektywy dalszej badań i współpracy międzynarodowej.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję