W ostatnim czasie Muzeum Narodowe w Krakowie miało zaszczyt gościć prof.
Aki Yamakawę z Kwansei Gakuin University w Hyogo oraz prof. Mie Ishii z Saga University w Japonii.
Wizyta odbyła się w ramach projektu badawczego „Transfer of kimono conservation skills and knowledge. Japan-Poland knowledge exchange on kimono materials and conservation project”, finansowanego przez Fundację Sumitomo. Jej celem była wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z badaniem oraz ochroną kimon i materiałów włókienniczych.
Prof. Aki Yamakawa podzieliła się swoją wiedzą dotyczącą historii i stylistyki kimon, natomiast prof. Mie Ishii przedstawiła zagadnienia związane z konserwacją tkanin oraz badaniami w obszarze nauki o dziedzictwie (heritage science).
Spotkanie było cenną okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów naukowych oraz pogłębienia polsko-japońskiej współpracy w zakresie ochrony i badań dziedzictwa kulturowego.
Serdecznie dziękujemy za wizytę, inspirujące rozmowy i możliwość wspólnego dzielenia się wiedzą.