Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zwierzyniec Czapskiego w Dziennikach

19.12.2017-16.09.2018 Zwierzyniec Czapskiego w Dziennikach
Dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Kawiarnia

W galerii Pawilonu Józefa Czapskiego prezentujemy piętnaście obrazów olejnych stworzonych przez Józefa Czapskiego w okresie od lat 30. do lat 80. XX wieku. Są wśród nich m.in.: "Autoportret w lustrze" (ok. 1937), "Patrycja Newey w Tosce" (1953), "Ministranci" (1955), "Recepcja" (1963), "Kobieta w oknie" (1977) "Trzy zielone jabłka" (1982).

Cennym dziełem jest obraz pt. "Montredon koło Marsylii" (przed rokiem 1930) - jeden z najwcześniejszych zachowanych obrazów artysty. 11 prac pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym 6 z daru Barbary i Richarda Aeschlimannów. Richard Aeschlimann, szwajcarski malarz, rysownik i pisarz, był przyjacielem Czapskiego i jego marszandem. Założył w 1976 roku, wraz z żoną Barbarą, galerię Plexus w Chexbres (Szwajcaria), w której od końca lat 70. ubiegłego wieku urządzał wystawy malarstwa Czapskiego. W związku z otwarciem Pawilonu Józefa Czapskiego Aeschlimannowie podarowali Muzeum Narodowemu w Krakowie w 2016 roku dwanaście obrazów przyjaciela.

W PJC znajdują się także 2 obrazy wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz 2 z kolekcji prywatnych.

Wystawie malarstwa towarzyszy pokaz wybranych stron z czternastu dzienników Czapskiego z lat 1943 – 1978, zatytułowany "Zwierzyniec Czapskiego w dziennikach". Znajdziemy tam szkice piórkiem, flamastrem, kredką i akwarelą różnych zwierząt spotykanych przez Józefa Czapskiego w czasie jego wojennych peregrynacji, w Iraku, Palestynie, Egipcie, a także w Maisons Laffitte pod Paryżem, gdzie mieszkał.

Czapski szkicował zwierzęta dla przyjemności lub z zamiarem wykorzystania tych szkiców do ewentualnych obrazów. Obrazów powstało zaledwie kilka, głównie odnosiły się one do psów, występujących później na obrazach lub rysunkach przedstawiających Marię Czapską czy Zofię Hertz. Prezentujemy także stronę z dziennika siostry malarza, Marii Czapskiej (datowanego kwiecień 1954 – sierpień 1958), w którym Czapski narysował ulubionego psa Marii o imieniu Biszka.

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Jeune homme sur fond rouge [Młody mężczyzna na czerwonym tle]

1980
technika olejna; płótno; obraz

Zwierzyniec Czapskiego w Dziennikach
Józef Czapski, Czerwona kawiarnia - Cafe Montparnasse

1954 rok
farba olejna, płótno

Zwierzyniec Czapskiego w Dziennikach
Trois pommes vertes [Trzy zielone jabłka]
technika olejna
Zwierzyniec Czapskiego w Dziennikach
Fauteuil et vitres mat [Fotel i matowa szyba]
1975
technika olejna; płótno
Zwierzyniec Czapskiego w Dziennikach

Mecenas MNK

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję