Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend z „Modernizmem w PRL”

Weekend z „Modernizmem w PRL”

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09-10.02.2024
piątek-sobota
W weekend 8-10 marca katalogi i broszury towarzyszące wystawie będzie można kupić z 20 proc. zniżką – promocja obejmuje sklep online: eksiegarnia.mnk.pl/, a także sklepy stacjonarne prowadzone przez MNK. Gadżety w ten weekend będzie można kupić online z 50 proc. zniżką.

W marcu zapraszamy na weekend towarzyszący wystawie „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. Od 8 do 10 marca bilety na wystawę będą dostępne w cenie 5 zł (promocyjna cena obowiązywać będzie tylko w kasie w Gmachu Głównym w trakcie weekendu). Dodatkowo w programie – koncert, oprowadzania kuratorskie, pokazy filmowe, możliwość podróży Syrenką, a także zobaczenia Fiatów 126p i wystawy dokumentującej jej rekonstrukcję: „Urodziny Malucha”.

 

HARMONOGRAM:

8.03.2024 (piątek)

  • od 8 do 10 marca – pokaz „Urodziny Malucha” – wystawa zdjęć z kolekcji Miłosza Walczowskiego, organizacja Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, hol Gmachu Głównego, wstęp bezpłatny

Miłosz Walczowski jest uczniem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, pasjonatem Fiata 126p i posiadaczem dwóch „Maluchów” oraz  różnego rodzaju akcesoriów do nich, począwszy od skrzynki na narzędzia, przez uszczelki, bagażnik, przyczepkę, po kultowego pieska z kiwającą głową. Pasję dzieli ze swoim tatą Kamilem Walczowskim. W maju 2022 roku w szkole narodził się pomysł stworzenia wędrującej wystawy poświęconej odrestaurowanym Fiatom 126p.

Autorzy:

Organizator: Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie:
autor – Miłosz Walczowskiego - uczeń klasy 3TPA,
kuratorka - Joanna Lasoń nauczycielka – bibliotekarka,
grafika - Tadeusz Starowicz, uczneń klasy 5TPA
korektor i współorganizator Piotra Nalepa, nauczyciel polonista.

 

  • 19:00 – koncert RETRO MODERNA Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

Gmach Główny, hol, wstęp bezpłatny

Program:

Elżbieta Sikora
Głowa orfeusza na flet
Andrzej DobrowolskiMuzyka na taśmę magnetofonową nr 1
Tomasz SikorskiModus na wiolonczelę 
Włodzimierz KotońskiElectronic music
Henryk Mikołaj GóreckiSonata op. 10 na dwoje skrzypiec

Zdmuchujemy kurz z archiwalnych płyt winylowych, by zaprezentować Państwu utwory na taśmę Włodzimierza Kotońskiego i Andrzeja Dobrowolskiego, sięgniemy również po elektroniczne brzmienia Elżbiety Sikory, tym razem w towarzystwie i dialogu z fizycznie zmaterializowanym fletem i flecistką; zaprezentujemy wczesne dzieło Góreckiego przypominając zmieszanie odbiorców w zetknięciu z tym agresywnie motorycznym skrzypcowym duetem i półuśmiech kompozytora, usatysfakcjonowanego wywołaniem takiego stanu rzeczy. Wyciągniemy na światło dzienne utwór ojca polskiego minimalizmu – Tomasza Sikorskiego, dzieło, którego próżno szukać w internecie, a które zabrzmi za sprawą naszego wiolonczelisty.

Zaprezentujemy Państwu twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Doświadczmy konceptów dźwiękowych, wybiegających wówczas znacznie w przyszłość, nowoczesnych i ekscytujących, będących wyrazem otwierania się nowych drzwi w naszym rodzimym muzycznym świecie. Zanurzmy się w tę brzmieniowość i poczujmy tę retro-nowoczesność.

 

10.03.2024 (sobota)

  • 10:00 – oprowadzenie kuratorskie prof. Andrzeja Szczerskiego, Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, po wystawie „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”

Wstęp w cenie biletu na wystawę: 5zł

upominek dla pierwszych 10 osób, które pojawią się na wydarzeniu

Konieczna rezerwacja: +48 12 433 57 44 lub mailowo pod adresem: rezerwacja@mnk.pl od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00

  • od 11:00 do 15:00 – pokaz odrestaurowanych dwóch Fiatów 126p (plac przed Gmachem Głównym, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych) – pokaz realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

pokazowi towarzyszy wystawa „Urodziny Malucha”, dokumentująca proces odrestaurowywania maluchów przez uczniów szkoły, dodatkowo uczniowie będą w strojach z epoki i opowiedzą o Maluchu

  • od 11:00 do 16:00 – prezentacja odrestaurowanej Syrenki wraz z możliwością krótkiej przejażdżki

Wydarzenie bezpłatne, ilość osób mogących wziąć udział w wydarzeniu ograniczona, decyduje kolejność przybycia

  • 14:00 – pokaz filmu „Jeden dzień w PRL”, reż. M. Drygas

Z pomocą aktów urzędowych, skarg, donosów i relacji milicjantów oraz kronik filmowych w tle opisany jest jeden dzień polskiej rzeczywistości demokracji ludowej.

Gmach Główny, Sala Samurajów, wstęp bezpłatny

Upominek dla pierwszych 5 osób, które pojawią się na wydarzeniu.

  • 15:00 – pokaz filmu „Małżeństwo z rozsądku”, reż. S. Bareja

Joanna (Elżbieta Czyżewska), córka dosyć zamożnych handlarzy z dużego bazaru, zakochana jest w Andrzeju (Daniel Olbrychski), zdolnym, ale ubogim malarzu. Ojciec dziewczyny, Kazimierz Burczyk (Bolesław Płotnicki), postanawia sam znaleźć dla córki odpowiedniego męża. Sprytny handlarz, nie chcąc ujawnić swoich dochodów, szuka kandydata, którego pozycja zawodowa usprawiedliwiałaby posiadanie willi, samochodu i wielu innych dóbr materialnych.

Gmach Główny, Sala Samurajów, wstęp bezpłatny

upominek dla pierwszych 5 osób, które pojawią się na wydarzeniu

  • 16:30 – pokaz filmu „Ósmy dzień tygodnia”, reż. Ford

Akcja "Ósmego dnia tygodnia" toczy się w Warszawie, u schyłku lat pięćdziesiątych. Piotr i Agnieszka kochają się, lecz nie mogą znaleźć spokojnego kąta, żeby choć przez chwilę pobyć sam na sam. On nie ma dachu nad głową, ona zaś mieszka w małym, obskurnym mieszkanku z rodzicami, bratem alkoholikiem i sublokatorem. Piotr robi co może, by znaleźć dla siebie i dziewczyny jakieś lokum.

Gmach Główny, Sala Samurajów, wstęp bezpłatny

upominek dla pierwszych 5 osób, które pojawią się na wydarzeniu

10.03.2024 (niedziela)

  • 12:00 – oprowadzenie kuratorskie prof. Piotra Juszkiewicza po wystawie „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”

Wstęp w cenie biletu na wystawę: 5 zł

Upominek dla pierwszych 5 osób, które pojawią się na wydarzeniu.

Konieczna rezerwacja: +48 12 433 57 44 lub mailowo pod adresem: rezerwacja@mnk.pl od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00

 

 

 

Słowa kluczowe: Modernizm, wystawa, weekend