Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend wielkanocny w PBEC

Weekend wielkanocny w PBEC

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
09-10.04.2022
sobota-niedziela
bilety
9–10 kwietnia 2022
od 8 do 10 kwietnia wstęp do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka za 5zł

sobota, 9 kwietnia 2022

14.00 Oprowadzanie w języku ukraińskim po Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”
Prowadzenie: Kateryna Marchenko – absolwentka historii sztuki, edukatorka muzealna. Prowadzi warsztaty i lekcje dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się polską fotografią okresu międzywojennego oraz bizantyńskim iluminatorstwem książkowym. Uwielbia malować, czytać książki o sztuce oraz hodować kwiaty.

Wstęp w ramach biletu na wystawę

 

12:30–14:00 Warsztaty wycinanki artystycznej
Zapraszamy na spotkanie z wybitną ukraińską artystką, twórczynią monumentalnych wycinanek. Podczas warsztatów nasi goście będą mieli okazję poznać tradycyjne rzemiosło i stworzyć swoje własne dzieła związane z tradycjami Wielkanocy.

Daria Alyoshkina – absolwentka Wyżnickiej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Tworzy wielkoformatowe wycinanki, zajmuje się również rzeźbą, ceramiką i grafiką. Czerpie z tradycji rodzinnych, budując pomost między tradycyjnym i nowoczesnym rzemiosłem. Uczestniczka wystaw m.in. w Ukrainie, Polsce, Litwie, Niemczech, Francji, Belgii, Danii, Austrii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Korei Południowej.

  • Dla kogo: dorośli
  • Udział w warsztatach płatny: 2 zł. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą
  • rezerwację. Mail: rezerwacja@mnk.pl / tel. 12 4335744
  • Limit: 10 osób


11.00–14.00 Pokaz malowania ikon
W Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka możemy na co dzień zobaczyć wiele wyjątkowej urody ikon. Nie mamy jednak okazji podejrzeć tego, kto ikonę tworzy. Nie widzimy tajemniczego procesu, który sprawia, że prosta deska, zyskując kolory i złocenia, przeistacza się w pełne światła dzieło sztuki sakralnej. Tym razem proponujemy zupełnie inne spojrzenie na ikonę: jako na obraz w trakcie działań twórczych, zmieniający się i powstający na naszych oczach.

Zapraszamy na pokaz malowania ikon, podczas którego będzie również okazja, by zapytać o szczegóły związane z techniką powstania tych szczególnych dzieł sztuki.

Prowadzenie: Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem.

Wydarzenie ma charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili


14.00 Oprowadzanie po Galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”
Prowadzenie: Bożena Adamska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie (od 1999 r.). Współpracuje z Działem Edukacji i oprowadza po oddziałach MNK. Od lat z zaangażowaniem i pasją stara się przybliżać piękno Krakowa i jego licznych muzeów (m.in. Wawel, Muzeum Krakowa) dorosłym, dzieciom i młodzieży.

Wstęp w ramach biletu na wystawę

 

16.00 Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Krakowie – wykład
Podczas wykładu będzie można usłyszeć o specyficznych dla dawnego Krakowa, miasta jak i okolicznych wsi, tradycjach Świąt Wielkanocnych, w zestawieniu ze współczesnymi sposobami krakowskiego świętowania. Poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia: czym dzisiejsze palmy wielkanocne różnią się od tych sprzed 100 lat, gdzie jeszcze dziś możemy spotkać Pucheroków, czym charakteryzowało się krakowskie święcone, co to było chodzenie „po śmiguście”, jak zmieniał się asortyment zabawek sprzedawanych na Emausie i dlaczego obecnie są dwie Rękawki.

Prowadzenie: Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf, kustosz w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autorka wielu wystaw realizowanych w kraju i za granicą oraz licznych artykułów i publikacji. Zajmuje się kulturowymi i społecznymi aspektami obrzędów oraz wytworów rzemiosła i sztuki ludowej, a także problematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego Krakowa i regionu krakowskiego. Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Krakowie; członkini: Zarządu Sekcji Muzeologicznej PTL, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, ICOM (Międzynarodowa Rada Muzeów), Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Wstęp bezpłatny

18.00 Koncert kameralny

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na koncert w wykonaniu:

Katarzyny Kluz – altówka

Gabrieli Smyki – altówka

Moniki Zarotyńskiej – altówka

Karoliny Krupy – fortepian

 

W programie:

Bach, Bowen, Bridge, Clarke, Enescu, Hoffmeister

 

Wstęp bezpłatny

niedziela, 10 kwietnia 2022

10.00–13.00 Zajączek w Muzeum. Tropem wielkanocnych tradycji – warsztaty dla rodzin z dziećmi z cyklu „Konik Muzealny”
Czujecie już zapach wiosny w powietrzu? Świat rozkwita, ptaki śpiewają, a słońce przemalowuje ziemię na zielono. Jakby była wielką pisanką! Wraz z pierwszymi podmuchami wiosennego wiatru z zimowego snu budzi się Zajączek. Razem z nim wytropimy ukrytą wśród dzieł sztuki Wielkanoc i obudzimy świąteczne tradycje. Wspólnie z Konikiem Muzealnym i Zajączkiem wpuśćmy wiosnę do muzeum!

Prowadzenie:
Weronika Moskwa – absolwentka historii sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu, a także wychowaniem estetycznym i popularyzowaniem sztuki wśród młodszych i trochę starszych odbiorców. Gdy była mała, często robiła sobie kitkę nad czołem i twierdziła, że jest nosorożcem, chociaż miała na myśli jednorożca.

Martyna Majsterek – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Od lat swoją pasją i wiedzą dzieli się ze wszystkimi – z dziećmi i dorosłymi.

Gdy była małą dziewczynką, bardzo chciała mieć własną żyrafę, najlepiej taką latającą.

 

Szczegóły zapisów:

https://mnk.pl/artykul/konik-muzealny

 

11.00 Oprowadzanie po Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”
Prowadzenie:
Bożena Adamska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie (od 1999 r.). Współpracuje z Działem Edukacji i oprowadza po oddziałach MNK. Od lat z zaangażowaniem i pasją stara się przybliżać piękno Krakowa i jego licznych muzeów (m.in. Wawel, Muzeum Krakowa) dorosłym, dzieciom i młodzieży.

 

16.00 Koncert wiosenny

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na wiosenny koncert, podczas którego wykonane będą następujące utwory:

Robert Schumann – Märchenerzählungen, cz. III i IV

Kalina Raszewska – skrzypce

Joanna Kacysz – altówka

Julia Klimek – fortepian

 

Baris Kerem Bahar – Tomris and The Black Sea na altówkę solo

Joanna Kacysz – altówka

 

Robert Schumann – Märchenbilder

Gabriela Smyka – altówka

Karolina Krupa – fortepian

 

Bela Bartók – Duety nr 14, 15, 22 i 23, Sz. 98

Kinga Wawszczak – altówka

Gabriela Smyka – altówka

 

Wolfgang Amadeus Mozart – Kwartet smyczkowy B-dur „Polowanie”, KV 358, cz. 1 i 2

Monika Szalkowska – I skrzypce

Aleksandra Traczyk – II skrzypce

Monika Zarotyńska – altówka

Julia Starczewska – wiolonczela

 

Wstęp bezpłatny