Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Spotkanie wokół tkanin Zofii Matuszczyk Cygańskiej

Spotkanie wokół tkanin Zofii Matuszczyk Cygańskiej

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
04.12.2022
niedziela
12:00
bilety

Artystka uważała się przede wszystkim za malarkę, a tworzenie tkanin było dla niej wypowiedzią malarską, realizowaną jednak przy użyciu innego medium – typowych dla tkanin materiałów i technik. O wartości zespołu tkanin, które zakupiło Muzeum, stanowi jego urozmaicenie i bardzo dobre opracowanie wzorów. Zestaw uwzględnia podział na dwie techniki – żakardową i o splocie podstawowym, a także rozgraniczenie na barwne żakardy budowane z czystych kolorów i na neutralne szarości tkaniny z sizalu. Bogactwo tego zespołu przejawia się we wzorach, ich efektownych opracowaniach, ale i w umiejętności tworzenia interesujących, sugestywnych kompozycji.

Prowadzenie: Agnieszka Kwiatkowska

Agnieszka Kwiatkowska – pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz w Dziale Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów.

Spotkanie odbędzie się w Kamienicy Szołayskich. Wstęp bezpłatny

 


Na zakup dzieł udzielone zostało dofinansowanie w ramach rządowego programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Słowa kluczowe: tkaniny, spotkanie
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję