Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

ROZMOWA Z OLGĄ DRENDĄ O NEONOWYM SPYCHACZU I NIE TYLKO

ROZMOWA Z OLGĄ DRENDĄ O NEONOWYM SPYCHACZU I NIE TYLKO

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
17.02.2024
sobota
W ramach cyklu spotkań "Fantastyczne, fantomowe, fatalne" towarzyszącego wystawie "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL"
Fotografia Janusza Bułhaka “Muranów przed otynkowaniem”, elegancki serwis do kawy “Epos” Eryki Trzewik-Drost, zamaszysta rzeźba Aliny Ślesińskiej “Cyrk”...
Przed nami rozmaite obiekty z czasów PRL-u. Fantastyczne, fantomowe, a czasami - z różnych powodów - fatalne. Jakie opowieści się za nimi kryją? Do czego nas zaprowadzą, kiedy podążymy swobodnie za ich historiami?

Ponieważ to, co najciekawsze, najmniej oczywiste i najbardziej zaskakujące odsłania się najczęściej w rozmowie, to właśnie do niej zaprosimy cztery specjalistki z różnych dziedzin. Opowiedzą o wystroju wnętrz, architekturze, rzeźbie, ceramice, i… tym wszystkim, co kryje się pomiędzy. Zapraszamy i Państwa - wspólnie zajrzymy do fabrycznych wzorcowni i hoteli robotniczych, poświęcimy uwagę i wielkiej płycie, i małym figurkom, zachwycimy się wizjonerskimi projektami budynków, a nawet zastanowimy nad uniwersalną potrzebą piękna.

Rozmowy z zaproszonymi poprowadzi…
Anna Budzałek - historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, muzealniczka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej. Autorka wielu wystaw o polskiej sztuce powojennej. Jedna z kuratorek Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.
 
17.02.2024 (sobota)
godz. 17:00-18:00
Rozmowa z Olgą Drendą o neonowym spychaczu i nie tylko…

…Uwaga, jedzie nowe! Nowe to neonowy spychacz, trochę z kolorystyką pożyczoną od Andy'ego Warhola, a trochę z okładki książki fantastycznej. Motywy takich kosmicznych "ciał obcych" wpraszających się w zastany, omszały świat pojawiają się często w obrazach tego malarza z lat PRL. Czy to "inwazja z Plutona", jak w piosence Kombi? Może coś z wizji Piotra Szulkina? A może polska odpowiedź na prozę J.G.Ballarda? Na pewno fantastyka i komiks miały w tamtym czasie do zaoferowania przydatne dla artysty narzędzia. Przyjrzyjmy się im uważniej.

Olga Drenda
– urodzona w 1984 roku pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej), Słowo humoru oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber). Od 2013 roku prowadzi facebookową stronę Duchologia poświęconą widmom epoki transformacji. Z Jackiem Paśnikiem prowadzi podcast Dziś. Stała felietonistka "Tygodnika Powszechnego". 

Gdzie? Sala Samurajów w MNK Gmach Główny (parter) - wstęp wolny.

Po spotkaniu zapraszamy na kameralne oprowadzanie po wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w godz. 18:00-19:00.
Udział w oprowadzaniu w cenie biletu na wystawę. Bilet można zakupić w kasie tuż przed rozpoczęciem wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona.

Cykl towarzyszy wystawie "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL".

 
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję