Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: W SAMO POŁUDNIE. OPROWADZANIA NIEDZIELNE

Oprowadzanie kuratorskie|Wyspiański.Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego

Studium mężczyzny, 1893 Olej, płótno, tektura, 44,8 × 37 cm, Ziyad Raoof Collection

Cykl: W SAMO POŁUDNIE. OPROWADZANIA NIEDZIELNE
Oprowadzanie kuratorskie|Wyspiański.Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
28.04.2024
niedziela
12:00
bilety
BRAK WOLNYCH MIEJSC
W Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentowanych jest niemal dwieście dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym. Jest to technika wrażliwa zarówno na mikroklimat i zanieczyszczenia, jak również na działanie światła. Z tego powodu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów, wystawa cyklicznie podlega zmianie.

Trzecia odsłona wystawy zachowuje scenariusz z poprzednich edycji: podział na sale: "We własnym domu", "Żywioły". "Wawel - dramat królów", "Apollo- Chrystus", "Księgi moje" i "Metamorfozy". Wystawa uzupełniona jest o pokaz kolekcji nieznanych w literaturze przedmiotu ani też szerokiej publiczności dzieł Stanisława Wyspiańskiego z prywatnych zbiorów Pana Ziyada Raoofa. Zespół liczy dwanaście prac, różnorodnych w technice i okresie powstania. Większość pochodzi z lat 1892-1893, są to akademickie rysunki węglem i obrazy olejne - studia aktów oraz portrety kobiet i mężczyzn - powstałe w Paryżu, w mieście, w którym w pełni objawiła się indywidualność młodego artysty. Dwie inne prace: pastel z 1897 roku przedstawiający postać mężczyzny oraz studium węglem popiersia aktorki Sulimy z 1901 roku to portrety już w pełni dojrzałe, namalowane w rodzinnym Krakowie. 

Prowadzenie:
Magdalena Laskowska – historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie w Gabinecie Rycin i Rysunku, współkuratorka wystaw poświęconych Stanisławowi Wyspiańskiemu.
Łucja Skoczeń-Rąpała – dyplomowany konserwator dzieł sztuki, kierownik Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry Muzeum Narodowego w Krakowie; specjalizuje się w konserwacji rysunków, akwarel, pasteli.
Słowa kluczowe: oprowadzanie, MNK Wyspiański