Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Abakanowicz w ogrodzie MNK

Abakanowicz w ogrodzie MNK

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
27.08.2022
sobota
18:30
wstęp wolny
18.30 – otwarcie pokazu wraz z prelekcją Agaty Małodobry

ok. 18.50 – 20.30 – pokazy etiud tanecznych inspirowanych rzeźbami Magdaleny Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) Postacie kroczące (Walking Figures) / 2005-2006 żeliwo, wys. 285 cm każda Trzy bezgłowe postacie o uproszczonej anatomii wydają się składać jedynie z rozbudowanych torsów i nóg o masywnych stopach ujętych w dynamicznym wykroku. Zróżnicowana faktura powierzchni rzeźb wywołuje biologiczne konotacje: przypomina pomarszczoną skórę lub korę drzew. To drugie skojarzenie zbliża je do otoczenia: starodrzewu ogrodu Pałacu Czapskich.

Nie są to figury, lecz puste skorupy; formy po wyobrażonych postaciach. Symbolicznie przypominają o tym, że każdy z nas pozostawi po sobie trwały ślad.

Każda z rzeźb, podobnie jak ich odpowiedniki z wielofigurowych zespołów w Poznaniu, Chicago i Vancouver, została ukształtowana w niepowtarzalny sposób: różnią się rozmieszczeniem bruzd i drapowań na powierzchni. Łącząc stałość natury z dynamiką chwili, pozostają w harmonijnej relacji ze sobą nawzajem, z otaczającą przyrodą i ludźmi odwiedzającymi Ogród Czapskich.

Agata Małodobry

Słowa kluczowe: Abakanowicz, Ogród Czapskich
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję