Gmach Główny
al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
Bogdan Faleński – malarz amator, blisko zaprzyjaźniony z Olgą Boznańską, słusznie określony przez Marię Rostworowską jako une petite canaille.
Zachowana korespondencja wskazuje, że Faleński, borykający się wiecznie z kłopotami finansowymi i psychologicznymi, a nawet narkotycznymi, bez skrupułów wykorzystywał słabość artystki do niego, prosząc o pieniądze i kosztowne prezenty. Znajomość ta znana jest z zachowanych listów pisanych od 1901 aż do 1918 roku przez Faleńskiego, a adresowanych do Boznańskiej czule tytułowanej „Złotkiem” i „Dzieciuchem”, w których z czasem coraz częściej pojawiały się sprawy finansowe, niekiedy wręcz szantaże. Trudno jednak przypuszczać, iż był on obiektem głębszych uczuć Boznańskiej, wydaje się, że raczej budził w niej dość kosztowne uczucia opiekuńcze.

Zapraszamy do poznania materiału o obiekcie w cyfrowym katalogu zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Autorka noty o dziele: Urszula Kozakowska-Zaucha