19.06.2026
18:00 - 19:30
Na początku XX wieku Virginia Woolf pisała, że własna przestrzeń do pracy jest warunkiem niezbędnym rozwoju kobiecej twórczości. Po niemal stu latach jej słowa pozostają aktualne. Dla wielu artystek i artystów pracownia to nie tylko miejsce pracy, lecz także osobny mikrokosmos: przestrzeń, w której rodzą się idee i powstają dzieła. To tutaj toczy się codzienna artystyczna krzątanina, odbywają się rozmowy, spotkania i pierwsze, jeszcze nieoficjalne prezentacje prac.
Jak dziś wyglądają takie przestrzenie? Zapraszamy na spacer, podczas którego odwiedzimy kilka krakowskich pracowni i zajrzymy do miejsc, gdzie sztuka jest wciąż w procesie stawania się.
Prowadzenie: Marta Kudelska – kuratorka, krytyczka sztuki, doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, absolwentka historii sztuki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej praktyce kuratorskiej i pracy badawczej analizuje związki sztuki współczesnej z ezoteryką i wątkami magicznymi. Interesuje się także strategiami kuratorskimi i działalnością niezależnych galerii sztuki w Krakowie. Obecnie przygotowuje książkę poświęconą inspiracjom romantycznym w sztuce. Pracuje w Katedrze Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Początek spaceru: godz. 18:00, ul. Rakowicka 11a, przed wejściem.
Zakończenie spaceru: ul. Bernardyńska
Trasa: ul. Rakowicka – Planty – ul. Bernardyńska
| Kamila Stovrag (ur. 1999) – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie: Interesuje mnie współodczuwanie między różnymi formami życia oraz sposoby istnienia oparte na współzależności, a nie dominacji. Moja twórczość wyrasta z napięcia między niepokojem a nadzieją oraz potrzebą wyobrażania innych modeli wspólnego świata. | |
| Martyna Borowiecka (ur. 1989) – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie: Oczami malarki wertuję świat, odkrywając w nim kobiece zakamarki. Subtelnie kieruję mój wzrok w stronę dziewczęcego raju obrośniętego gęstym bluszczem skropionym jadem obcych spojrzeń. (…)Świadoma skojarzeń i oskarżeń o infantylność, naiwność i kicz z całkowitą determinacją godną mistycznej bogini, pozwalam sobie odetchnąć, oddając im się w pełni. | |
| Samuel Kłoda (ur. 1998) – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. W swoich obrazach przedstawia odrealniony, magiczny świat, w którym niekiedy osadza tajemniczą postać. Nastrój jego prac jest mistyczny, przywodzi na myśl schyłkowość i tęsknotę za tym, co stracone. |