Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
7 dzień tworzenia

7 dzień tworzenia

7 dzień tworzenia

To niedzielne warsztaty artystyczne, których uczestnicy odwiedzają galerie stałe oraz wystawy czasowe w Gmachu Głównym. Zapraszamy dzieci w wieku 3-5 oraz 6-9 lat.

Dzieci na zajęciach śledzą przemiany, które przez wieki zachodziły w sposobie projektowania ubrań, mebli czy naczyń. Poznają też różne techniki artystyczne: poczynając od tradycyjnego malarstwa, a kończąc na instalacji czy happeningu. Najważniejszym punktem spotkania są warsztaty plastyczne. My w niedzielę nie odpoczywamy – to dla nas kolejny dzień tworzenia!

Cykl otrzymał nagrodę Złotego Słonecznika przyznawaną przez portal dla rodziców CzasDzieci.pl.

Ważne informacje:

  • Cykl zajęć dla dzieci w wieku 3–5 oraz 6-9 lat
  • Czas trwania: 1,5 godz
  • Liczba miejsc w każdej grupie – 15 osób
  • Cena: 100 zł – karnet za cały cykl zajęć
  • Na każde Państwa pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynator cyklu Katarzyna Maziarz: kmaziarz@mnk.pl
  • Rezerwacja: (12) 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl (czynne w dni powszednie w godz. 9.00 - 16.00)


Zajęcia odbywają się w czterech cyklach tematycznych:

CYKL 1
SZTUKMISTRZOWIE W KRAKOWIE

Tym razem poznamy artystów, którzy choć nie zawsze pochodzili z Krakowa, to waśnie z tym miastem postanowili związać swoje artystyczne życie. To tu najpierw sami zgłębili tajniki rysunku i malarstwa, by potem swoje doświadczenie przekazać kolejnym pokoleniom. Każdy z nich był niezwykłą postacią i wniósł do polskiej sztuki coś oryginalnego.
Podczas warsztatów przyglądniemy się najwybitniejszym dziełom bohaterów cyklu, poznamy ciekawe fakty z życia artystów i odkryjemy tajemnice ich warsztatu. Będziemy malować nie tylko pędzlami i nie tylko na papierze.

Grupa I
, niedziele, godz. 10.30-12.00, dzieci w wieku 6-9 lat – BRAK WOLNYCH MIEJSC
Terminy:


Grupa II, niedziele, godz. 12.30-14.00, dzieci w wieku 6-9 lat – BRAK WOLNYCH MIEJSC
Terminy:


Grupa III, niedziele, godz. 12.30-14.00, dzieci w wieku 6-9 lat – BRAK WOLNYCH MIEJSC
Terminy:


Grupa IV, soboty, godz. 10.30-12.00, dzieci w wieku 6-9 lat – BRAK WOLNYCH MIEJSC
Terminy:


Tematy:
Spotkanie 1.  Józef Czapski – kawałki codzienności
Spotkanie 2. Jonasz Stern – malarstwo materii
Spotkanie 3. Jan Tarasin – uczta przedmiotów
Spotkanie 4. Leon Chwistek – matematyk w sztuce

Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk – absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia dla dzieci, jak i dla osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.


CYKL 2
ABECADŁO SZTUKI

To cykl, który zabierze nas na poszukiwania artystów, słów i zagadnień, technik i materiałów, emocji i skojarzeń. Na każdych zajęciach skupimy się tylko na jednej literze alfabetu, która stanie się naszym przewodnikiem po wybranej galerii. Przekonamy się, jak w gąszczu pojęć odnaleźć przyjemność z patrzenia i słuchania. Krok po kroku zgłębimy tajniki sztuki – będziemy tworzyć i doświadczać.

Grupa I, niedziele, godz. 10.30-12.00, dzieci w wieku 6-9 lat – BRAK WOLNYCH MIEJSC
Terminy:


Grupa II, niedziele, godz. 12.30-14.00, dzieci w wieku 6-9 lat - BRAK WOLNYCH MIEJSC
Terminy:


Tematy:

Spotkanie 1.  Atrakcyjna asymetria
Spotkanie 2. Barwny budowniczy
Spotkanie 3. Cień ciszy
Spotkanie 4. Dźwięczne dzieła

Prowadzenie: Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi, lubi odkrywać świat różnymi zmysłami równocześnie.


CYKL 3
O! ŚWIETLENIE

O tym, że światło odgrywa w przyrodzie ogromną rolę doskonale wiedzą  wszystkie dzieci. Nie tylko pomaga rozwijać się i rosnąć, ale sztuczne, czy naturalne pozwala dostrzegać otaczający nas świat. Jaką jednak funkcję światło pełni w sztuce? Czy malarstwo lub rzeźba mogą istnieć bez światła? Czy obecne w sztuce ciemność i mrok  miałyby bez światła sens? Podczas zajęć dowiemy się, co artyści wiedzieli o świetle i jak tę wiedzę wykorzystywali. Inspirując się dziełami z Galerii Sztuki Polskiej XX wieku stworzymy swoje prace przepełnione światłem i cieniem.

Terminy:
niedziele, godz. 10.30-12.00, dzieci w wieku 3-5 lat (z rodzicami) - BRAK WOLNYCH MIEJSC

Tematy:
Spotkanie 1.  Kolory światła
Spotkanie 2. Moc dnia
Spotkanie 3. Gra świateł
Spotkanie 4. Kształty nocy

Prowadzenie: Blanka Dudek - artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.


CYKL 4
MUZEALNE MOSTY

Każdy człowiek (ten mały i ten całkiem duży) codziennie wybiera coś z pełnego koszyka ofert, który dostarcza mu świat. Sięga po to, co bliskie, znaczące czy po prostu interesujące. Z dobranych elementów komponuje mozaikę, będącą jego własną wizją i odzwierciedleniem rzeczywistości. Nie ma w niej miejsca na sztywne podziały na sztukę wysoką i niską, naukę i magię czy dorosłość i dzieciństwo. Muzeum jest miejscem, które nie ma granic i podziałów. Wchodząc do niego nie potrzebujemy paszportu i nie powinniśmy obawiać się kontroli, bo to tutaj sztuki plastyczne przenikają się z muzyką, literaturą, filozofią, nauką i zabawą. Podczas zajęć staniemy się wędrowcami przekraczającymi te granice w poszukiwaniu pomostów, łączników i przesmyków. A jeśli ich nie znajdziemy, spróbujemy je zbudować!

Terminy:
niedziele, godz. 10.30-12.00, dzieci w wieku 3-5 lat (z rodzicami) - BRAK WOLNYCH MIEJSC


Tematy:
Spotkanie 1.  Być jak krakowski da Vinci
Spotkanie 2. Zaśpiewaj mi w tym… kolorze!
Spotkanie 3. Czy jest między nami chemia?
Spotkanie 4. W teatrze życia codziennego


Prowadzenie: Rafał Fudala – z zawodu "przedszkolanka", absolwent dwóch specjalności pedagogicznych i studiów podyplomowych z muzyki i plastyki, doktorant socjologii na UJ. Sympatyk sztuk wszelakich i fanatyk herbaty, śpiewak, grajek i amator teatru. Współzałożyciel folkowego zespołu "Burjan" i aktor w krakowskim teatrze Bakałarz.
Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję