Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
Towarzystwo Przyjaciół MNK

Towarzystwo Przyjaciół MNK

fot. Wiesław Wojakowski - TP MNK

Towarzystwo Przyjaciół MNK


Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie zostało założone w 1903 r. i jest najstarszym tego typu stowarzyszeniem w Polsce.

Aktualności:
TPMNK - podsumowanie roku 2017
TPMNK - podsumowanie roku 2016
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2015
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2014
TPMNK - podsumowanie II półrocza 2013
TPMNK - podsumowanie I półrocza 2013
TPMNK – podsumowanie działalności z II półrocza 2012
TPMNK – podsumowanie działalności z I półrocza 2012

Projekt Interpretacja dziedzictwa dla seniorów


Jego pomysłodawcami byli:
  • Teodor Axentowicz – malarz, grafik i rysownik,
  • Feliks „Manggha” Jasieński - wybitny kolekcjoner, znawca sztuki i publicysta,
  • Leon Wyczółkowski - wybitny malarz i grafik,
  • Feliks Kopera - prof. dr historyk sztuki i muzeolog.

Na początku swojego istnienia Towarzystwo stawiało sobie za cel zakup dzieł artystów polskich, z biegiem lat rozszerzyło swoją działalność o popularyzację zbiorów muzeum. Obecne cele i zadania Towarzystwa zawarte są w jego Statucie.

Aktualnie Towarzystwo liczy około 500 członków. W przeważającej większości są to osoby, które zakończyły działalność zawodową i mogą rozwijać swoje zainteresowania. Uczestniczymy w wielu ciekawych wydarzeniach poprzez zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym i innych, uczestnictwo w wykładach i innych imprezach organizowanych przez Muzeum.

W skład zarządu Towarzystwa wchodzą następujące osoby:
Prezes: Małgorzata Buyko
Wiceprezesi: Anna Gasek, Janina Skorupska
Skarbnik: Barbara Nowakowska
Sekretarz: Danuta Szust
Członkowie: Teresa Buczyńska, Halina Russek, Anna Szerer, Halina Wojakowska.

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – Michał Łuszczkiewicz,
Członkowie – Anna Referda, Anna Romanowska.

Zarząd pełni dyżur w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Gmachu Głównym MNK w godz. 12.00-16.00. Adres e-mail: tpmnk@interia.pl 

Do sukcesów naszego Towarzystwa w ostatnich latach należy zaliczyć:
1. Dofinansowanie na kwotę 14 900 złotych grafik Stanisława Fijałkowskiego dla Działu Grafiki MNK.
2. Zakup dwóch osiemnastowiecznych ewangeliarzy cerkiewnych, za sumę 4 500 złotych, dla Działu Starodruków MNK. Cykl wykładów "Wokół Muzeum" z udziałem wybitnych specjalistów - przy współpracy z Sekcją Edukacji MNK w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
3. Wystawa "Rozmowy niedokończone - wokół Rejtana Jana Matejki" według pomysłu Małgorzaty Buyko, współfinansowana przez Towarzystwo, zrealizowana przez Muzeum Narodowe.

W ostatnich latach obejrzeliśmy wiele interesujących wystaw, wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów. Zorganizowaliśmy kilkanaście jednodniowych wycieczek, których celem było zwiedzanie muzeów, obiektów sakralnych i innych zabytków architektonicznych.

Oprócz jednodniowych, organizujemy też i kilkudniowe wycieczki. Najważniejsze z nich w ostatnim czasie to, czterodniowa do Poznania, gdzie nawiązaliśmy przyjacielskie kontakty z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Kontakt ten zaowocował rewizytą poznańskiego Towarzystwa w Krakowie i miłym spotkaniem członków obydwu Towarzystw w Gmachu Głównym MNK. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy bardzo ciekawą, też czterodniową wycieczkę do Wrocławia, zwiedziliśmy piękny stary Wrocław, jego muzea i okolice.

Co dwa miesiące, lub co kwartał, wydajemy komunikat, w którym proponujemy naszym członkom udział w różnych imprezach i wycieczkach.

Informacje dodatkowe:
Nr KRS - 0000022853
Nr konta – 23 1500 1979 1219 7003 4661 0000
Adres e-mail: tpmnk@interia.pl

Na powyższy rachunek depozytowy można dokonywać wpłat rocznych składek członkowskich, jak i innych na rzecz Towarzystwa. Rachunek prowadzony jest przez Kredyt Bank.

Partnerzy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję