Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

120 lat towarzystwa przyjaciół MNK

120 lat towarzystwa przyjaciół MNK

Minęło 10 lat od ostatniego jubileuszu i nasze Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie liczy sobie już 120 lat!
W roku 2013 rozpoczęliśmy realizację europejskiego projektu „Heritage Interpretation for Senior Audiences” (Interpretacja Dziedzictwa dla Seniorów) w ramach programu Grundtvig. Projekt przewidywał współpracę pięciu partnerów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Malty i Polski. Poznając wybrane obiekty dziedzictwa kulturowego wymienionych krajów dzieliliśmy się spostrzeżeniami na temat dostępności i odpowiedniego przygotowania ekspozycji pod kątem seniorów i osób z niesprawnością ruchową. Podsumowaniem projektu było opracowanie Przewodnika dla menadżerów miejsc dziedzictwa kulturowego, mającego pokazać jak ułatwić seniorom zwiedzanie takich obiektów i jak zachęcić seniorów do ich zwiedzania. Częścią projektu HISA był kurs języka angielskiego, który zapoznawał nas ze słownictwem związanym z dziedzictwem. Część uczestników kursu kontynuowała naukę języka poza projektem. Projekt ostatecznie zakończył się w drugim półroczu 2015 roku obszernym Raportem z całości naszych działań i rozliczeniem funduszy otrzymanych z Narodowej Agencji.



Dwuletnie uczestnictwo w projekcie HISA nie przeszkodziło w kontynuowaniu naszej dotychczasowej działalności. Zawsze bierzemy udział w bogatej ofercie wystaw Muzeum Narodowego i jego oddziałów oraz innych placówek. Szukamy bowiem w muzea.ch tego, co jest ciekawe, ważne, wyjątkowe, niepowtarzalne. Ułatwia nam to fachowa interpretacja przewodników i kustoszy Muzeum, dzięki czemu możemy lepiej rozumieć i podziwiać dane obiekty.



Chętnie uczestniczymy w wykładach i prezentacjach pracowników Muzeum oraz naszych członków i osób zapraszanych z zewnątrz. Duże zainteresowanie towarzyszyło wykładom koleżeńskim wygłoszonym np. przez Małgorzatę Buyko, Janinę Skorupską i Alfreda Ciechanowicza.



Niezmiennie popularnością cieszą się wycieczki jednodniowe np. do Tarnowa, Sandomierza, Opola, Katowic, Zakopanego, Rabki itp. oraz kilkudniowe np. Łodzi, Trójmiasta, Torunia i Bydgoszczy, Warszawy, Cieszyna i zachodniej części Moraw, Białegostoku i na Podlasie. Dzięki tym wyjazdom nawiązaliśmy ciekawą współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a niezapomniane wrażenie zostawiły wspomnienia z mało nam znanej Ziemi Szczecińskiej.



Do tradycji należą coroczne spotkania opłatkowe z koncertem kolęd Chóru Męskiego „Lutnia Krakowska”. Istniejący od 1899 roku chór, prowadzony obecnie przez Wiktorię Darmoń wielokrotnie uczestniczył we wspólnych inicjatywach. Prezes Chóru Zdzisław Oleniak, jak i wielu innych chórzystów są długoletnimi członkami Towarzystwa pracujący w składzie Zarządu jak i Komisjach Rewizyjnych. Zawsze w czerwcu chór organizował pikniki z grillem w Tyńcu, gdzie pogłębiała się integracja naszych stowarzyszeń.



TPMN współpracowało zawsze z organizacjami o podobnym profilu. Kolejnym przykładem może być Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, które jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Zakopiańskim Oddziałem kierowała pani Agnieszka Gąsienica-Giewont, która zapraszała nas na piękne koncerty i wystawy w willi „Atma”. Opiekę merytoryczną nad całym przedsięwzięciem sprawowała prof. Małgorzata Janicka-Słysz. Współpraca polegała na współfinansowaniu przedsięwzięć zakopiańskiego oddziału w latach 2015-2022.



Od 2022 roku obowiązuje nas nowa umowa barterowa z Dyrekcją Muzeum, w ramach której świadczymy usługi na rzecz Działu Edukacji.  Współpraca z Działem Edukacji oraz innymi pracownikami Muzeum Narodowego w Krakowie układa się bardzo dobrze za co serdecznie jesteśmy wdzięczni.

Lata 2018 i 2019 były niezwykle intensywne, jeśli chodzi o wystawy, wykłady,  spacery po Krakowie, krótsze i dłuższe wycieczki. Nikt nie przewidział, że za rok sytuacja ulegnie diametralnej zmianie…

Wybuch pandemii w marcu 2020 roku przerwał działalność instytucji kulturalnych. Pomimo zaistniałej sytuacji nie zawiesiliśmy całkowicie naszej działalności. Zgodnie z naszym Statutem, zamieszczonym na stronie głównej Muzeum Narodowego w zakładce TPMN zachęcaliśmy w miarę możliwości do indywidualnego zwiedzania wszystkich Oddziałów MN oraz do korzystania z zajęć online przygotowanych przez Dział Edukacji.  Wspomagaliśmy finansowo Muzeum poprzez zakup dzieł sztuki, pokrywanie kosztów konserwacji i pomoc w uzyskiwaniu środków na działalność artystyczną „Atmy”. Głównym celem naszego Towarzystwa od zawsze było wspieranie finansowe Muzeum oraz propagowanie wiedzy o sztuce.


W wyniku różnych życiowych sytuacji w minionych latach odeszli z naszego grona koleżanki i koledzy: Michał Łuszczkiewicz, Hanna Haber, Danuta Szust, Anna Referda, Anna Szerer.  W styczniu 2023 roku został wybrany nowy skład Zarządu.  Niezmiennie od 2008 roku Prezesem Towarzystwa jest pani Małgorzata Buyko – emerytowana kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Skład Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie:

Małgorzata Buyko  - prezes,

Teresa Buczyńska  -sekretarz,

Antoni Kawaler  - skarbnik,

Anna Gasek   - v-ce prezes,

Janina Skorupska-Szarlej  - v-ce prezes,

Halina Russek   - członek Zarządu,

Wanda Żuraniewska   -  członek Zarządu,

Irena Salamon   -  członek Zarządu,

Ewa Skwarczyńska  - członek Zarządu.

Wszystkie funkcje sprawowane w Zarządzie są wykonywane społecznie.

 

 Jubileusz 120-lecia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie jest okazją do refleksji. My, obecni członkowie Towarzystwa, możemy kontynuować i rozwijać idee założycieli, czyli wspierać i propagować działania Muzeum Narodowego w Krakowie.                                                      Pragniemy nadal uświadamiać społeczeństwu rolę instytucji, jaką jest Muzeum, przypominać  o dobrach jakie się w nim znajdują.

Historia Towarzystwa została opisana przez Panią Prezes Małgorzatę Buyko w publikacji „110 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie” (wyd.2013 r.). Działalność TPMN była również przedmiotem prac naukowych ( m.in. p Agnieszki Szostak z Instytutu Kultury UJ: „Współpraca muzeum z organizacją pozarządową na przykładzie działalności wybranych muzeów krakowskich.”)

Ostatnie 10 lat było dla nas czasem wyjątkowym, potwierdzającym, że Towarzystwo działa prężnie, mimo pandemii i innych losowych przeciwności. Obecne TPMN liczy 290 członków. Warto zaznaczyć, że spotykają się tu ludzie różnych profesji i w różnym wieku.

Łączy nas chęć obcowania ze sztuką, dążenie do poszerzania swojej wiedzy, wreszcie – radość ze wspólnych spotkań.  Jest to szczególnie widoczne podczas zwiedzania wystaw, wykładów i odczytów, podczas wspólnych wyjazdów na wycieczki.  Frekwencja zawsze jest ogromna. Na tym właśnie polega fenomen naszego Towarzystwa.

 Osoby zainteresowane szczegółową działalnością naszego Towarzystwa odsyłamy do strony internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie  - zakładka Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego.

   

                                                                                                Tekst opracowały:    Halina Russek  i  Wanda Żuraniewska

 

PODZIĘKOWANIA

 Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie serdecznie dziękuję Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Kierownikom i Pracownikom wszystkich Oddziałów Muzeum za okazaną nam życzliwość  i wsparcie w naszej działalności.
Podziękowania  kierujemy również do zaprzyjaźnionych muzeów w Krakowie i w całej Polsce.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję